7 životů kočičích aneb jak dlouho žije kočka?

0

Fakt, že se o kočkách traduje, že mají 7 životu je znám již od nepaměti. Ovšem dodnes není objasněno, odkud se tato informace traduje. Jediným vysvětlením by mohlo být to, že kočka se dokáže „vylízat“ ze všech svých nemocí a ran, a zároveň je skvělým skokanem z vysokých výšek, neboť se v letu dokáže přetočit vždy dopadne na všechny čtyři.

Ovšem jaká je délka života kočky domácí?

Na tuto otázku neexistuje konkrétní odpověď. Na délku života kočky působí řada faktorů jako je správná životospráva, dostatek pohybu, genetika. V současnosti se přisuzuje kladný význam i kastraci. Pozoruhodným zjištěním zůstává fakt, že za posledních, řekněme, 100 let se věk kočky skoro zdvojnásobil. Zatímco dříve se kočky sotva dožily 10 let, v dnešní době jsou zaznamenány případy, kdy naši kočičí miláčci oslavili i dvacítku.

Je to dáno zejména tím, že lidé chovají kočky více v bytech, než venku, jak tomu bývalo kdysi. Právě venku na kočky číhá řada nebezpečí, jako jsou auta, psi nebo různé nemoci  a pasti, což se negativně projevuje na délce jejich života, která je u venkovních koček odhadována na pouhých 5 let.

Jak jsme si již ujasnili, délka života u domácí kočky je 12-18 let. Již od prvního roku svého života je kočka schopna pohlavního rozmnožování. Za zralou a aktivní kočku se považuje do dovršení 10. roku života, starou se kočka stává po 11. roku svého života. Toto stárnutí na svékočce máte šanci zaznamenat v měnícím se chování, především je méně tolerantní vůči stresu, ale i ostatním kočkám zejména těm mladším. Vaše kočka ovšem začíná špatně vidět, ztrácí chuť k jídlu nebo začíná více tloustnout, protože už není schopná rychle trávit veškeré tuky.

Právě v tomto věku jsou kočky náchylné na různá onemocnění, jako je cukrovka, onemocnění ledvin nebo rakovina. Je proto důležité dbát především na pravidelné lékařské prohlídky. Vždyť kočka se za ty roky stane členem vaší rodiny, vašim nejlepším přítelem, kterému chcete zajistit co nejpříjemnější a nejdelší život po vašem boku.

Napište komentář