Co na průjem u psa?

0

Akutní průjem u psa je poměrně častou záležitostí, se kterou se veterináři setkávají ve svých ordinacích. Akutní průjem má zpravidla rychlý nástup a rychle také odezní (během několika dnů, netrvá déle než 3 týdny). Má nejčastější příčinu ve špatné stravě, což je podobné jako u nás lidí. Podobně se také projevuje, tedy řídkou stolicí někdy s příměsí krve a také nepříjemným zápachem. Průjmy mohou být způsobené rovněž vnitřními parazity, proto je velmi důležité pravidelné odčervování. Cizopasníci samozřejmě mohou způsobit i další ještě nebezpečnější onemocnění.

Časté příčiny průjmu u psa:

 • Stresové situace či nadměrná zátěž
 • Požití jedu, často insekticidy, hnojiva, těžké kovy.
 • Přílišné cestování
 • Infekční onemocnění
 • Bakteriální původ (salmonella, clostridium, campylobacter atd.) mohou být pozřeny s kontaminovanou vodou nebo stravou, nebo přenosem z trusu nemocného zvířete
 • Nevhodné podávání léků, mohou způsobovat průjem drážděním střevní sliznice, nebo porušením střevní mikroflóry. Například aspirin, kortikoidy, antibiotika, digoxin,
 • Vadné či nevhodné granule
 • Rychlá změna krmiva, postupný přechod na nové krmivo  by měl trvat min. 2 týdny.

Odčervení je nejen nutná prevence

Nejčastějšími parazity zažívacího systému psů a dalších doma chovaných zvířat jsou škrkavky, tasemnice nebo méně známé giardie. Bohužel se může pejsek nakazit v podstatě kdykoliv, preventivní odčervení nebo alespoň prohlídka u veterináře tedy rozhodně není na škodu.

Koprologické vyšetření

Vzhledem k tomu, že dospělci cizopasníků se často skrývají v těle hostitele, je velmi obtížné je s předstihem objevit. Dají se však naleznout zárodky v podobě vajíček a právě to je principem koprologického vyšetření, tedy vyšetření stolice psa. Veterinář pozoruje mikroskopicky vzorek trusu, vajíčka se dají poměrně snadno odhalit a následně identifikovat. Na základě rozboru a analýzy pak přistoupí lékař k vhodným odčervovacím metodám.

Kdy odčervovat?

U zdravého zvířete je vhodné zajít k veterináři alespoň 2x ročně, pokud nejsou zjištěny potíže, nemusí být aplikován protiparazitický přípravek.V případě nemocného chovaného jedince je nutné okamžitě zajít na odborné odčervení, nemáte-li tedy již určité zkušenosti a vhodné preparáty po ruce. Neodborná aplikace léků se však určitě nedoporučuje.

Stupnice průjmových projevů

Zdravá stolice se podobá obr. 2, pevná, hnědá a jasně viditelné „článkování“. Postupné průjmové projevy na obr. 3 – 7.

Domácí léčba

Zkušenější chovatelé nemusí vždy nutně cestovat k veterináři. Psí průjem se dá samozřejmě léčit i doma, ale opravdu pouze v takových případech, kdy se jedná o čistý průjem, tedy takový, který se neprojevuje například krvácením nebo neobvyklým hlenem. Pokud průjem netrvá dlouho a pes je jinak v dobré kondici a aktivní, nemělo by jít o významný problém. Průjem u psa může způsobit výrazné  ztráty vody, které vedou k dehydrataci, elektrolytické nerovnováze a porušení acidobazické rovnováhy v těle. Proto dodržujte pravidelný a správný pitný režim.

První pomoc při domácí léčbě průjmu u psa

 1. Jako první pomoc při léčbě průjmu psovi nasaďte hladovku, která probíhá u psa po dobu 12 hodin až celé dva dny. U štěňat vynechte třeba 2 denní  porce.
 2. Potom podávejte rozvařenou rýži s trochou rozvařené nastrouhané mrkve. Později přidejte hodně uvařené kuřecí maso bez kůže. Do rozvařené rýže můžete přidat trochu kmínu nebo řepíčku.
 3. Po takového dietě by se pejsek měl do 2-3 dnů srovnat (u štěňat dříve po 1-1,5 dni). Pokud problémy přetrvávají vyhledejte veterináře.

Podpůrné přípravky na psí průjem

Dieta, případně vhodný doplněk ke granulím při průjmu obvykle postačí. Když ne, sáhněte po některém osvědčeném léku, kterých na trhu není málo, ale ne každý je dobře dostupný. To je taky hlavním důvodem, proč se vyplatí být o takových medikamentech maximálně informován a také je raději konzultujte s veterinářem nebo zkušeným chovatelem.

Humican

Humican patří k nejvíce používaným lékům na průjem u psů i koček. Pomáhá ovšem nejen při poruchách metabolismu, ale také je skvělý při rekonvalescenci po náročných léčbách a operacích. Celkově podpoří psí imunitu a dokonce obsahuje látky, které mají antioxidační účinek.

Hlavní účinnou látkou Humicanu jsou huminové kyseliny, které dokážou vázat mnohé škodliviny, jako jsou některé viry, volné radikály, těžké kovy a jiné pro tělo zvířete ne právě příznivé látky. Huminové kyseliny jsou po aplikaci vylučovány trusem vašeho domácího miláčka. Velkým plusem tohoto přípravku je také schopnost upravovat PH v žaludku. Zvolíte-li Humican, dodáte zároveň do těla psa potřebné minerály a stopové prvky, které ještě více přispějí k vyléčení zažívacích potíží.

Farmatan

Tento dietický doplněk stravy obsahuje blahodárný tanin, je ho zde více než 50%, který má schopnost ochránit sliznici. Je to velmi účinný lék na psí průjem. Jeho spektrum použití je ovšem širší, dá se využít také třeba u koček, prasat, drůbeže nebo králíků. Tanin vytváří na sliznici ochranný film, který zabrání pronikání škodlivých virů a bakterií, samozřejmě také takových, které mohou způsobit potíže se zažíváním. Pozor, Farmatan není vhodné používat při zácpě či anémii.

Další přípravky proti průjmu:

 • Probican
 • Aptus
 • Fitmin
 • Epato

Při domácí kúře pozorujte svého psa po celou dobu průjmu, a to velmi pečlivě. Až máte pocit, že je vše v pořádku, přecházejte postupně na pevnější stravu nebo původní neproblémové krmivo. Pokud se situace zhorší, rovnou zamiřte k veterináři.  Většina průjmů naštěstí není až tolik nebezpečná, proto není třeba příliš panikařit.

 

Napište komentář