Co vyžaduje kočka domácí

1

Než si vůbec pořídíme kočku, měli bychom zvážit, zda jsme na péči o ni opravdu připraveni.

Kočka domácí je živý tvor, který potřebuje nejenom naši lásku a péči, ale i spoustu dalších věci, které bychom ji měli pořídit. V dnešním článku si proto vyjmenujeme základní pomůcky, které kočka pro svůj spokojený život potřebuje.

Před pořízením kočky

Pokud toužíte po zvířeti, které vám bude dělat radost dlouhou dobu, rozhodně stojí za to investovat do kotěte peníze i čas. Peníze proto, že snaha ušetřit se může šeredně vymstít a vy nejenom, že můžete zaplatit spousty peněz za drahé veterináře, ale hlavně můžete přijít o někoho, koho máte rádi. Čas proto, že je potřeba zjistit si co nejvíce informací o daném plemeni a zejména pak o výběru chovatelské stanice. Pokud nechcete investovat více peněz do kotěte, určitě si pořiďte kočičku z útulku.

Kocourka nebo kočičku?

Mnozí zájemci bojují s otázkou, zda je lepší kočka nebo kocour. Pokud se nemíníte zabývat dalším chovem, je to v podstatě jedno, neboť je rozumné koťátko po dosáhnutí pohlavní zralosti nechat kastrovat. U kocourů se tak odstraní nepříjemné značkování, u koček hlučné hlasové projevy při říji. Mnozí se bojí kastrace kvůli psychickým a fyzickým změnám. Faktem však je, že kastrované zvíře je klidnější, vyrovnanější a přítulnější.

Základní potřeby pro kočku

 1. Kočičí toaleta a stelivo

cats-best-oko-plus-podestylka-10lZákladem pro kočičí hygienu je kočičí toaleta s vyhovujícím stelivem. Kočičí toaleta by měla být na místě, kde bude mít kočka dostatečný klid k vykonání potřeby. Na trhu jsou dva typy kočičích toalet, a to otevřené a zavřené. O jejich výhodách se můžete dočíst v našem detailním článku Jak vybrat správnou toaletu pro kočku.

Existuje velký výběr steliv. Od těch nejlevnějších, která plní základní potřebu, až po ta nejdražší, zajišťující velký komfort. Steliva jsou dělená do několika skupin. Mezi ta nejzákladnější patří podestýlky z dřevovlákniny, silikagelová steliva, jílovitá steliva a steliva kamenitá. Detailněji se výběrem steliv zabýváme v našem článku Jak vybrat správné stelivo pro kočku.

 1. Pelíšek

Nejdůležitější je vytyčit kočce místo v bytě, kde bude její postel umístěna. Na trhu je nepřeberné množství kočičích pelíšků různých tvarů, velikostí, barev i materiálů a je jen na vás, který vyberete. Nejtradičnější je klasický otevřený pelíšek, který může mít různý tvar od kulatého přes oválný až po hranatý.  Pro větší soukromí, teplo a klid je dobrým typem boudička, plyšové iglú nebo kukaň. Nejmodernější jsou boudičky, které lze předělat na pohovku nebo speciální křesla pro kočky. Ovšem naprosto postačí i stará deka, hlavní je, aby kočka měla suché a teplé místečko, kde si užije své soukromí.

 1. Přepravka

Přepravku budete potřebovat v každém případě, ať pro cestování nebo pro přepravování kočky k veterináři. Můžete kočce pořídit standardní plastovou přepravku, nebo skládací látkovou tašku či proutěný koš. Přepravka musí být uzavíratelná, nedoporučujeme polootevřené tašky, neboť v uzavřené přepravce se kočka cítí bezpečněji.

 1. Misky

Nejdůležitější je vždy pořídit kočce dvě misky, jednu na jídlo a druhou na vodu. Misky mohou být buď nerezové, plastové nebo keramické.  Nejdůležitější při výběru misek je především jejich snadná omyvatelnost. Misku na vodu je vhodné koupit těžší, ideálně keramickou nebo kameninovou, aby ji kočka při hře nepřevrhla. Misky na jídlo by měly být spíše širší a s nízkým okrajem, kočkám se z nich lépe jí.

 1. Potřeby na úpravu srsti a zastřihávání drápků

Kočkám je potřeba vyčesávat kožíšek, dlouhosrstým i krátkosrstým. U krátkosrstých a polodlouhosrstých koček bude ve většině případů stačit česání jednou týdně, dlouhosrsté kočky potřebují péči každý den. Během línání doporučujeme česat každý den. I když si kočka bude brousit drápky na škrabadle, možná jí někdy bude potřeba drápky zastřihnout. V tom případě budete potřebovat kleštičky na drápky.

 1. Hračky a škrabadla

škrabadloKočky si potřebují brousit drápky, k čemuž potřebují mít škrabadlo, v opačném případě hrozí, že na broušení drápků použijí křesla, skříně nebo koberce. Pokud chcete udělat vaší kočce radost, pořiďte jedno nebo vícepatrové odpočívadlo, na něm jsou i plochy, kde kočka může spát. Pokud chcete ušetřit, přečtěte si nás článek Jak vyrobit škrabadlo pro kočku.

Vaše kočka určitě ocení také různé plyšové myšky, chrastící i nechrastící, pěnové míčky, peříčka na prutu, mávátka a podobně. Velmi oblíbené je laserové ukazovátko, kočky se za ním honí po celém bytě a mají tak spoustu potřebného pohybu.

 1. Obojek a vodítko

V případě, že plánujeme s kočkou cestovat nebo s ní chodit na procházky, bude obojek s vodítkem určitě potřeba. Kočce lze pořídit buď obojek, nebo kšíry, v různých barvách a z různých materiálů. Nedoporučuje se kočce pořídit obojek s rolničkou, neboť je to obrovský nápor na její citlivé uši.

 1. Lékárnička

I kočce chované v domácnosti se může stát úraz. Proto byste měli mít doma výbavu pro poskytnutí první pomoci.  Jejím obsahem by měly být základní potřeby pro běžné ošetření, jako je obvaz, vata, antiseptický krém, nůžky, pinzeta, teploměr, škrtidlo, lepicí páska, náplast, sterilní polštářek a gáza.

 1. Strava kočky domácí

Především je třeba si uvědomit, že kočka je masožravec a základ jejího jídelníčku tedy tvoří výhradně maso.  Není dobré kočku krmit jen jedním druhem stravy, ani stejnou značkou konzerv či granulí. Kočka nesmí dostávat ani kosti. V následujících bodech shrneme, čím je dobré kočku krmit, co ji prospívá a naopak, čemu se má kočka vyhnout velkým obloukem.

Čím kočku domácí krmit:

 • pro-plan-cat-delicate-turkeykvalitní granule

Kočka by měla mít po celý den k dispozici kvalitní granule, které obsahují všechny důležité látky, které kočka potřebuje. Pamatujte ale, že granule nikdy nenahradí čerstvou stravu. Je zapotřebí podávat ke granulím dostatek vody. Granule se vyrábí v několika kategoriích – Junior, Adult, Senior a Diet, přičemž je potřeba krmit vždy těmi granulemi, které jsou určeny pro kočku v daném věku.

 • vařené maso

Dospělé kočky domácí (od 10 měsíců cca do 8 let) je nejlepší krmit vařeným masem – kuřecím, krůtím, rybím.

 • kvalitní konzervy

Konzervy mohou suplovat vařené maso. Můžete kočky krmit pouze konzervami a kapsičkami, nebo jimi doplňovat stravu granulovanou.

 • tuk v malém množství

Tuk je nositelem chuti a především lipofilních vitamínů A, D, E, K, proto je dobré dávat kočce občasně malý kousek pravého másla. Kozí mléko je pro kočky vhodné, stejně jako speciální mléka určená pro kočky.

 • tráva

Kočky, které mají volný výběh, okusují čas od času trávu, což jim pomáhá při trávení a zbavuje je slízaných chlupů nahromaděných v žaludku. Kočky pak trávu vyzvrátí společně s chlupy a jinými nečistotami, které by mohly ucpávat střeva. Bytové kočky tuto možnost nemají a často okusují pokojové rostliny, kterými se však mohou otrávit. Bytové kočce je nutné trávu dopřát, a to buď tak, že natrháme neznečištěnou trávu, nebo budeme pěstovat trávu v květináči.

Čím kočku domácí nekrmit:

 • slané či mastné výrobky

Sůl poškozuje ledviny, chuťové vjemy v tlamičce, masné výrobky a zejména olej poškozují trávení, vedou k přibírání hmotnosti, cukrovce, srdečním poruchám, kornatění tepen a poškození močových cest.

 • zbytky od oběda

Kočky mají své potřeby, lidská strava obsahuje příliš mnoho tuku, solí, koření, barviv, zeleniny, okopanin, luštěnin a mouky, což je pro kočky nevhodné či přímo zdravotně závadné. Nejsou vhodné ani zbytky masa, protože je mastné a slané.

 • kravské mléko

Přestože se jedná o rozšířený předsudek, nikdy nedávejte kočce kravské mléko v žádné podobě. Kravské mléko obsahuje mléčný cukr, laktózu, kterou kočka není schopná strávit, a pití mléka vede k poruchám trávení a v některých případech i imunity. Kočky mají po mléce zpravidla průjem. Pokud kočka mléko pije ráda, je možné jí podávat speciální mléko pro kočky

 • brambory, těstoviny, rýže

Kočky domácí brambory nepotřebují, nejsou pro ně kvalitní stravou a nemají pro ně žádnou výživnou hodnotu. Obsahují hodně škrobu a ve větší míře mohou poškozovat játra. Stejně je tomu tak i u rýže a těstovin.

 • masosyrové maso

Hygienici a veterináři apelují čím dále více na majitele, aby kočkám nedávali syrové maso. Drůbeží maso může obsahovat salmonelózu, hovězí maso zase boubele tasemnic a další závažné parazity, vepřové maso motolice, boubele. Vepřové maso je zároveň velmi tučné a kočkám škodí.

 • myši

Kočky loví myši vyloženě pro radost, nikoliv proto, aby se jimi uživily. Myši jsou velmi nebezpečné, přenášejí leptospirózu, parazity a další infekce včetně toxoplasmózy. Téměř každá myš je přenašečem, nehledě na to, že může být otrávená. Myš může konzumovat obilí z postřikovaného pole, čímž může kočku otrávit. Lovit myši kočce nezabráníte, ale vhodnou stravou omezíte požírání myší.

Závěr

Kočka je šelma, která ve dne spí a v noci loví. Zpočátku možná bude mít tendenci se tomuto pudu podřizovat, ale pravidelný chod domácnosti nakonec zvítězí a kočka se přizpůsobí. Věřte, že kočka je daleko méně náročná než třeba pes a bude vás daleko méně omezovat. Kočičí instinkty, které ovládají příjem potravy, spánek, předení, vyprazdňování, hygienu, veškeré pohyby, lov, sexuální aktivity a výchovu mláďat, mají hluboké kořeny a nikdy zcela nevymizí. Proto pro vás soužití s kočkou bude spíše radostí, než starostí.

 

1 komentář

Napište komentář