Jak často koupat psa

0

Každý víme, v jakém stavu se náš mazlíček vrací z dlouhé procházky za deštivého počasí nebo po procházce lesem. Prostě se bez vodní lázně neobejde. Aby se z celé akce nestalo utrpení pro psa i člověka, je potřeba zvykat psa již od raného věku na rituál koupání a na prostředí koupelny. Paradoxem však je, že někteří psi vodu přímo milují a na samotné koupání se těší, zatímco někteří nemohou pomalu ani slyšet puštěný kohoutek s vodou. Jak tedy přistupovat k samotnému koupání a jak často svého mazlíčka máme koupat? Právě to se dozvíte v tomto článku.

Péče o psí srst

Před začátkem koupání je vhodné psa nejprve vykartáčovat, vyhneme se pak tomu, že srst nepůjde rozčesat. Česání zabraňuje zacuchání srsti, čistí se, odstraňují se uvolněné chlupy a kůže se masíruje a prokrvuje. Pes se navíc zbavuje případného svědění. K samotnému česání můžeme použít klasické drátové kartáče, v případě, kdy psovi kartáč nevyhovuje lze využít i speciální rukavice s hroty.

Zásady koupání psa:

  • před samotnou koupelí nejdříve psa vykartáčujte
  • voda by neměla být příliš teplá, ani ne studená
  • k namočení psa lze použít plastovou nádobku,ale nezapomeňte vždy psa přidržovat
  • nejdříve naneste šampón na hřbeta poté jej vetřete také na boky a nohy
  • hlavumyjte až na konec – dbejte na to, aby se šampón nedostal do očí a uší
  • vymývat šampón začněte nejdříve z hlavy a postupujte dále
  • nešetřete vodou
  • psa vysuštedo sucha, nebo použijte vysoušeč vlasů (pokud mu fén nevadí)

Jak často psa koupat

V zásadě platí, že byste psa měli koupat vždy, když je špinavý nebo zapáchá. U většiny plemen ale veterináři doporučují koupání pouze dvakrát či třikrát do roka. Rozumí se  koupání šampónem, běžnou vodní lázeň lze dopřát každému psovi, který rád plave. Vždy je však potřeba dodržet tři základní pravidla, a to koupat psa v přiměřeném počasí, důkladně psa po koupeli vysušit a vždy ošetřit uši, do kterých se dostala voda. Z toho vyplývá nutnost mít s sebou vždy ručník pro psa, a vždycky mít po ruce kapky do uší.

Klasická srst, nejlépe rovná a hladká skutečně nesnáší příliš časté odmašťování. Navíc, když použijeme šampón, dochází k narušení přirozené mikroflóry kůže.

Koupání psa dle typu srsti

Dlouhá srst

Dlouhosrsté psy koupejte v době, kdy dochází k línání (tedy na jaře a na podzim). Během roku používejte raději suché šampóny. Jedná se zejména o kólie, německé špice nebo dlouhosrsté čivavy, jezevčíky nebo ohaře.

Hedvábná srst

Hedvábná srst vyžaduje pravidelné vyčesávání a doporučuje se koupání každé tři měsíce. Z plemen lze jmenovat yokšírského teriéra, shit-zu, pekingského palácového psíka nebo maltézáčka.

Hladká srst

Péče o hladkou srst je nejsnadnější. Tito psi by se neměli koupat příliš často, protože přirozená mastnota srsti se obnovuje až po šesti týdnech. V tomto případě se jedná o plemena německých ovčáků, mopsů nebo boxerů.

Kudrnatá nelínající srst

Psi s touto srstí nelínají, ale vyžadují koupání každé dva měsíce. V zimních měsících, kdy je venku blátivo, oblékněte svého pejska raději do kombinézky nebo oblečku, aby se u něho díky častému koupání nevyskytly problémy s kůží. Jedná se zejména o plemena bišonků nebo pudlů.

Hrubá srst

Ideální je, když se koupou až třikrát za rok, stejně jako u hladkosrstých psů. Příkladem hrubé srsti je plemeno hrubosrstý jezevčík, knírač nebo border teriér.

Jak vybrat správný šampon?

Při výběru šamponu je nejdůležitější dbát na jeho složení a také se řídit typem srsti našeho psa. Šampon by měl mít neutrální pH, aby nevysoušel a pejskovi se tak netvořili lupy. Pěstící šampony, které obsahují např. lanolin (zabraňuje vysoušení srsti) a protein (dodává hebkost a lesk), jsou určeny především pro dlouhosrstá plemena. Šampony na hrubosrstá plemena srst nezjemňují a dodávají naopak drsnost srsti. Šampony na čištění za sucha nedoporučujeme používat dlouhodobě, protože nenahradí plně klasické mokré koupání, ale oceníte je hlavně na cestách nebo při nenadálých situacích. Použít můžete také dětské šampóny.

TIP: Na Pesklubu můžete vybírat z široké nabídky šamponů a kosmetiky pro všechny typy psí srsti

Závěr

Srst tvoří pokryv těla každého psa. Je proto velmi důležité věnovat ji značnou péči, neboť ho chrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Ovšem i zde platí, že nic se nemá přehánět, proto psa koupejte vážně jen v nutných případech.

Napište komentář