Jak dlouho je kočka březí?

0

Kočka domácí je pohlavně dospělá kolem věku jednoho roku. Záleží ovšem na některých faktorech, zvláště na velikosti daného plemene. Logicky, čím je kočka větší, tím déle dospívá. U koček nejdříve dozrají rozmnožovací orgány, teprve o něco později se plně rozvinou všechny fyzické předpoklady. Proto není vhodné krýt kočku dříve než před dosažením věku alespoň 12 měsíců. Vrh je možný i dvakrát ročně a může se narodit klidně až 10 koťat, zase to záleží na více aspektech.

Kočičí říje

Období kočičí říje trvá asi týden a během roku se může vyskytnout v podstatě kdykoliv, kromě zimních měsíců. Také nadměrně parné léto může zamezit ochotě koček k páření. Říje se dá poznat poměrně snadno, kočka se chová až moc přítulně, otírá se o nohy svého majitele, nebo se snižuje příjem potravy. A samozřejmě nechybí ani touha utíkat za kocoury, kteří v tomto období lákají samičku silnými feromony.
Samotný koitus probíhá velmi rychle a dramaticky, po dokonání díla kočka kocoura ve většině případů neurvale odmítne. Pokud nedojde k oplodnění, další možný cyklus říje nastává již za pouhý týden. Nedojde-li tedy k cílenému oplodnění na první pokus, nemusíte hned zoufat.

2 zajímavé možnosti ovulace

U koček může ovulace přijít dokonce hned ve více fázích, kdy výsledkem je oplodnění většího počtu vajíček a embrya různých stáří. Tento jev se nazývá superfetace. Druhou tak trošku anomálií, je možnost oplodnění více kocoury. Ve vrhu se pak objeví koťata od různých otců a mohou být dosti odlišné tělesné stavby nebo zbarvení. Zde hovoříme o superfekundaci.

Jak dlouhe je tedy kočka březí?

Březost kočky po ovulaci trvá průměrně 9 týdnů. Dobře se nám to tedy pamatuje, vzhledem k délce lidského těhotenství. Jen je třeba převést data na týdny. Existuje také fyzická délka březosti, ta je počítána od krytí do vrhnutí koťat a pohybuje se v rozmezí od 56 do 68 dní, přičemž u evropské kočky domácí je obvyklá délka březosti na spodní hranici, ušlechtilé kočky jsou březí 63 až 65 dní.

Délku březosti mohou ovlivnit také různé vnější faktory, ale ne nijak dramaticky. Jedná se kupříkladu o pravidelnost a pestrost krmení, dostatek či naopak nedostatek výživy a rozhodující může být i pohodlí kočky. Pro správný vývin koťat je potřeba postarat se především o maximální luxus březí kočky. Ovšem může se také stát, že kočka si najde své vlastní místo pro vrh, které neobjevíte, v takovém případě nezbývá než nechat vše na matičce přírodě. To platí především pro volně se pohybující kočky, u těch opravdu pokojových mívají chovatelé zpravidla vymezený koutek pro blížící se vrh.

Fáze kočičí březosti.

Fáze kočičí březosti, zdroj: imgur.com.

Fáze březosti

Prvním projevem březosti je ztmavnutí struků u kočky, které se objevuje většinou mezi druhým a třetím týdnem. Ve druhé fázi můžeme pozorovat zvětšení břicha, ale také nabytí mléčných žláz. V poslední etapě nebo chcete-li třetině, dochází k výraznému zvětšení objemu mléčných žláz a jejich prokrvení, břicho a slabiny jsou již značně rozměrné. Těsně před porodem dojde navíc ke zduření vulvy a celkovému uvolnění pánve, kdy tělo kočky se již připravuje.

Délka porodu se u různých jedinců samozřejmě liší, ale maximum se pohybuje někde na hraně 12 hodin. Jakmile porod začne, kočka začne zvláštně kňučet a budou patrné její kontrakce. Mějte na paměti, že kočka většinou zvládne porodit koťata úplně sama. Pokud se vyskytnou jakékoliv komplikace během porodu, ale i před ním nebo po něm, musíte bezpodmínečně navštívit veterináře. Asistované porody ovšem nejsou ničím výjimečným už ani u koček, někteří chovatelé volají zvěrolékaře pro jistotu preventivně. Obyčejně se rodí 4 až 6, ale také až 10 koťat.

Zajímavost:

Může se vyskytnout anomálie v podobě falešné březosti. Kočka vypadá jako skutečně březí, ale vajíčka nejsou oplodněna. Došlo sice k ovulaci v důsledku březosti, ale nevznikla embrya. Přesto se organismus kočky jakoby chystá na vrh, za což můžou poněkud zmatené hormony a vy si můžete snadno myslet, že je to stav skutečný. Falešná březost se dá s předstihem odhalit již po měsíci, za využití ultrazvuku.

Napište komentář