Jak naučit kočku chodit na záchod

0

Je všeobecně známo, že kočka je tvor velmi inteligentní a v naprosté většině nemá problém pochopit, kam má chodit na záchod. Stačí jí ho jednou, dvakrát ukázat a už tam bude chodit pravidelně, neboť všechny kočky totiž lze naučit používat kočičí WC. Kočka dokáže při troše snahy udržovat čistotu a obejde se i bez pravidelného venkovního výběhu. Ovšem jen do té doby, než se jí na něm něco přestane líbit. Je proto důležité, abyste se zamysleli nad správným umístěním, velikostí ale i typem steliva. V dnešním článku vám přinášíme jednoduchý návod na to, jak naučit kočku chodit na toaletu a zároveň si představíme typy kočičích toalet dle vašich představ.

Vhodné umístění toalety pro kočku

kocici wc v bytěVhodně zvolené místo toalety  je klíčové pro naučení kočku chodit na záchod. Za nejvhodnější místo se považuje takové místo, kde je kočce umožněno jednak v klidu vykonat svou potřebu, ale také v případě nutnosti rychle utéct. Toaleta by neměla být umístěna v blízkosti místa, kde kočka pravidelně jí, protože na takovém místě se kočka nikdy zcela nevyprázdní.

Jestliže zároveň s kočkou chováte i psa, toaleta by rozhodně měla být umístěna mimo jeho dosah, protože veškerý obsah toalety je pro psy velmi lákavý. Kočičí záchody by také neměly být umístěny blízko hlučných prostor, jako jsou koupelny. Kočce by mohla vadit především hlučná pračka.

Vhodná velikost kočičí toalety

Velikost kočičího záchodu vybíráme dle zásadních pravidel. Mezi něž především patří, že bednička musí být dostatečně velká pro to, aby se v ní kočka bez problému zvládla otočit. Dostatečná velikost by také měla kočce umožňovat vykonat potřebu více než jednou, aniž by šlápla do předchozího vyloučeného odpadu.

Jak naučit kočku chodit na záchod

 1. Krok – obstarejte kočičí WC

Na úplném začátku kočce obstaráme kočičí záchod s vhodně zvoleným stelivem (O různých druzích steliv si můžete přečíst v našem dalším článku) a umístíme ho na vhodné místo v našem domě. Pokud byla kočka zvyklá chodit ven, umístíme záchod blízko u dveří.

 1. Krok – udržujte záchod v čistotě

Základem správného návyku na záchod je čistota. Každý den bychom měli odstraňovat výkaly a hrudky moče. Jednou týdně je vhodné vyměnit podestýlku celou.

 1. Krok – začněte co nejdříve

Teď k samotnému návyku na záchod. Malé kotě by mělo získat tento návyk ihned, jakmile je schopné přijímat pevnou stravu, což je ve věku 3-4 týdnů. S výchovou by měl začínat už chovatel, od kterého si kočku doneseme.

 1. Krok – motivujte, netrestejte

Myslete především na to, že při výchově volíme spíše metodu cukru než biče. Kočku netrestáme, nestrkáme jí hlavu do výkalu apod. Stejně jako u psa musíme zachytit správný okamžik, kdy se kočka k vykonání potřeby chystá (zpravidla se přikrčí a mírně nadzdvihne ocas). V té chvíli ji položíme do bedýnky a řádně pochválíme.

 1. Krok – ukažte jak na to

Kočce, možno i koťátku vezmeme packu a ukážeme ji, že v písku se dá hrabat. Kočka je velmi inteligentní, takže velmi rychle pochopí, o co vám jde a že zde má vykonat svou potřebu.

Lidská toaleta

Ne, nečtete špatně. V dnešní době už existují kočky, které se dokáží naučit chodit na lidský záchod. Prostě si vyskočí na mísu, kde vykonají potřebu stejně jako my. Dokonce existují výukové sady, které vysvětlují, jak kočku na záchod naučit. Nejprve nabídneme kočce nástavec s malou dírkou uprostřed a stelivem v okraji nástavce. Po nějaké době vyměníme nástavec za jiný, s větší dírkou a malým okrajem. Kočka si tak postupně zvyká na to, že musí na mísu vyskočit a konat tam. Rozhodně tuto možnost ale berte s nadhledem, neboť kočka nemá příležitost hrabat, jak je pro ni tak přirozené.

U kocourů se v období říje objevuje jejich pud – značkování. Pomocí své moči označuje svá teritoria. Jedná to pudový návyk, který nelze zvíře odnaučit. Kocour při něm zaujme zvláštní polohu, při které zvedne jednu nohu a pramínkem označí předmět často na velkou vzdálenost. Tento pud lze pouze korigovat tím, že zvíře přimějeme ke značkování jeho bedýnky. Ta by ale měla mít zvýšení okraj. Nevratnou alternativou je pak kastrace, tedy odstranění pohlavních žláz samce (varlat).

Typy kočičího záchodu

 • otevřený záchod

ferplast-wc-s-okrajem-modernaOtevřené záchody jsou v dnešní době populární zejména pro svou dostupnost v mnoha velikostech, takže si snadno vyberete podle velikosti svojí kočky. Nádoba otevřené toalety je typicky obdélníková, ale existují i rohové modely. Otevřená toaleta pro kočky je většinou opatřena ještě plastovým rámečkem. Jeho účelem je omezit vyhazování steliva mimo toaletu během hrabání a usnadnit kočce vstup do kočičí toalety přes její okraj. Vyrábí se typicky z obyčejného plastu, který neodolá dlouhodobému působení agresivní kočičí moči. Nádoba otevřené toalety je typicky obdélníková, ale existují i rohové modely.

Nespornou výhodou otevřené toalety je, že ihned vidíte, že kočka vykonala potřebu a je tedy čas po ní uklidit.

Otevřené řešení je ale paradoxně i největší nevýhodou. Kočka často a lehce stelivo vyhazuje během hrabání a vyskakování ven. I když exkrementy uklidíte okamžitě po vykonání kočičí potřeby, stejně se do prostoru rychle šíří nepříjemný zápach, který je nutné vyvětrat.

Otevřené kočičí toalety se vyznačují nižší cenou díky použitým materiálům a jejich prosté konstrukci. To však může být kompenzováno nutností toaletu častěji měnit kvůli viditelnému opotřebení působením moči.

V neposlední řadě je tu také estetické hledisko otevřených toalet pro kočku, které je poněkud diskutabilní. Pokud si dáváme záležet na tom, jak vypadá náš interiér, a pokud nemáme možnost umístit kočičí toaletu do samostatné místnosti mimo obytné prostory, otevřený kočičí záchod není ten správný doplněk. Proto tedy doporučujeme otevřenou toaletu pro kočku pouze do prostor, kde je lze umístit skrytě, například do garáže nebo nějaké technické místnosti.

Výhody Nevýhody
 • Nízká pořizovací cena
 • Snadná manipulace při čištění
 • Vhodné i pro větší kočky
 • Kočičí exkrementy jsou vidět i cítit
 • Vyhazování steliva při hrabání
 • Neestetické umístění do interiéru bytu
 • Nevhodné k malým dětem

 

 • krytý záchod

ferplast-wc-bella-maxi (1)Výhodou Krytých kočičích záchodů je, že se snaží vyřešit problémy otevřených toalet přidáním krytu na nádobu se stelivem. Je tak omezeno vyhazování steliva a šíření nepříjemného zápachu do místnosti. Díky zakrytému obsahu toalety jsou kryté toalety vhodné do obytných prostor a tam, kde se pohybují malé děti.

Boční vstup do toalety je řešen buď otevřeným vstupním otvorem, nebo pomocí padacích dvířek. Dvířka nabízí úplné oddělení od obytného prostoru. Kočku je však nutné naučit dvířky chodit, což někdy může být problematické. Pokud chcete zkontrolovat vnitřní stav kryté toalety pro kočku, je nutné buď nahlédnout dvířky, nebo sejmout celý kryt, což může být celkem obtěžující.

Nezakrytý vstupní otvor tak může být lepším řešením. Nedochází ke špinění, kočka se většinou rychleji naučí vstupovat na záchod a vnitřní stav lze snáze kontrolovat pohledem. I kočkám toto řešení vyhovuje, neboť mají svůj klid na vykonávání potřeby a zároveň  mohou pozorovat okolní dění, aniž by je někdo rušil. Je však nutné věnovat velkou pozornost velikosti otvoru dveří, aby se do nich vaše kočka bez problému vešla.

Některé moderní kryté toalety pro kočky také nabízí další „vychytávky“. Třeba integrované držáky na lopatky nebo na protipachové tablety. Prostor kolem toalety tak lze snáze udržovat čistý.

V závislosti za zpracování je cena kryté toalety vyšší. Mohou však být designově zajímavější a některé stylové kočičí toalety proto hrdě umístíte do vašeho interiéru či obývaného exteriéru.

Výhody Nevýhody
 • Zakrytí obsahu toalety
 • Design
 • Omezení šíření zápachu
 • Hygienicky vhodné k dětem i do domácnosti
 • Méně vyhrabaného steliva
 • Horší manipulace při čištění
 • Nevhodné pro větší kočky
 • Vyšší pořizovací cena

Závěr

V případě, že dokážete kočce připravit ideální podmínky a budete dodržovat pravidla čistoty podle výše popsaných bodů, neměla by mít kočka s naučením ani používáním toalety žádný problém. Pokud bydlíte v domku a můžete umístit kočičí záchod zcela mimo obytné prostory, může být otevřené řešení záchodu dostačující. Ale pokud bydlíte v bytě, kde bude kočičí záchod neustále na očích, zkuste se podívat na moderní a stylové typy krytých toalet od bytových designérů.

Napište komentář