Jak naučit psa čůrat venku

4

U štěňat je toto téma celkem jasné. Přinesete si domů štěňátko, které je pravděpodobně zvyklé čůrat zatím jen na noviny nebo na plínu a vašim úkolem tedy bude naučit ho konat potřebu venku. Ovšem co když váš pes už dávno štěnětem není a stejně doma nacházíte označkované rohy nebo hrany? Někteří psi, zejména zástupci malých plemen, totiž začínají značkovat doma s příchodem pohlavní dospělosti.

Čůrání štěněte venku

Když chcete štěně naučit čistotě, musíte být sice důslední, ale hlavně trpělivý, protože to je v tomto případě nejdůležitější. Berte proto pejska co nejčastěji ve, zpravidla to bude ihned po vyspání pejska, protože nejčastěji vykonává potřebu bezprostředně po probuzení. Proto, když vidíte, že se pejsek pomalu probouzí, vezměte ho a uhánějte s ním ven. Za každou vykonanou potřebu venku ho hrozně chvalte, odměňujte. Jestliže štěně vykoná potřebu doma, můžete ho slovně pokárat, popřípadě vytřepat za kůži na krku, ale nemáčejte mu v loužičce čumák ani ho nebijte, neboť malé štěně neovládá svěrače tak, jako dospělý pes. Mnoho lidí se domnívá, že když štěně dotáhne k loužičce a potrestá ho, že ví, co udělal, ale neví, pouze reaguje na vaše podrážděné chování. V případě, že budete štěně trestat po příchodu domu, spojí si váš příchod s trestem a bude se klepat strachy už ve chvíli, kdy uslyší klíče v zámku.

Příčiny značkování v bytě

Čůrání a značkování psa v bytě může být zapříčiněno pouze jedním problém, ovšem častěji je to celý komplex problémů. My si teď popíšeme alespoň ty nejhlavnější příčiny.

 • Málo časté venčení na strategicky důležitých místech. Strategicky důležité místo se rozumí místo blízké okolí domu a zahrady, blízký park, kde by mohl pes zanechat svoji pachovou značku.
 • Nedostatečné venčení venku. Majitelé psů rádi nechávají psy močit doma na vyhrazených místech (psí záchodek, plínka), zejména kvůli své pohodlnosti a lenosti. Ovšem s tím, jak pes změní v dospělosti způsob močení (zvednutá zadní noha a močení na svislou plochu či hranu), přestane mu záchodek vyhovovat a hledá vhodnější místa. Proto
 • Obnovování označkovaných míst. Ve chvíli, kdy si pes označkuje určité místo, kde pak cítí své pachy, má snahu je čas od času obnovovat.
 • Narušení teritoria. Může být způsobeno například návštěvou cizího psa, ale někdy stačí jen návštěva lidí. Pes se začne cítit na svém území nejistý a označkuje si ho, aby všichni věděli, komu toto území patří.
 • Snaha upoutat pozornost.
 • Strach a úzkost. Psi často značkují v noci, kdy jsou nuceni spát mimo ložnici páníčků. Přes den může být značkování projevem nejistoty a strachu, zejména když je pes doma sám.

Rady a tipy, jak zamezit čůrání doma

 • Venčete často svého mazlíčka na místech, kde močí i jiní psi, nechte psovi dopřát vždy dostatek času k očichání a pomočení cizích značek.
 • Berte psa na procházky co nejčastější během dne, ale hlavně v době, kdy je pravděpodobné, že pes potřebuje močit, například po vyspání, po hře, po příchodu lidí domů, po jakékoli emotivní události, po napití.
 • Omezte návštěvy cizích psů a ihned po odchodu návštěvy ho vezměte ven a umožněte mu označit jeho území.
 • Pravidelně uklízejte a desinfikovat všechny značky psa v domácnosti, ale ne v přítomnosti psa.
 • Zamezte psovi přístup k místům v domácnosti, která nejraději značkuje.
 • Znepříjemněte psovi přístup k oblíbeným místům oboustranně lepicí páskou, podložkou s hroty, nebo k těmto místům dejte třeba misku s vodou nebo granulemi.
 • Vyrušte psa chystajícího se značkovat nepříjemným zvukem, jako třeba plechovkou, hlasitým tleskáním nebo klaksonem, ale nenápadně.
 • Upevněte svoji dominanci častým cvičením, ukázněnou chůzí na vodítku, nebo aportováním.
 • V neposlední řadě je řešením také kastrace, která bývá účinná v 60 – 80 % případů.

Čemu se raději vyhnout

Rozhodně se vyhněte máčení čumáku do loužiček, nejenom, že je tento trest nechutný a velmi drastický, pes se vás začne spíše bát. Další možností, které lepší se obloukem vyhnout, je sypání pepře do míst, kde pes vykonal potřebu, neboť to psu akorát ničí čich. Zároveň ani na psa hystericky nekřičte, protože hysterickým záchvatem jen dokážete svojí nejistotu. Správný vůdce smečky koná rychle a potichu.

Neočekávejte, že se pes naučí čůrat venku hned. Chce to především dostatek času a trpělivosti, který pes potřebuje. Nezapomínejte psa hodně chválit, a když už doma najdete loužičku, nedělejte z toho konec světa, příště už to bude lepší.

Komentáře: 4

 1. dobry den mam velikou prozbu mam male stene zitra mu budou 4 mesice jak ho mam vodnaucit trhat veci mam boty a leginy uplne potrhane kouse jeto uz trapne nemuzu si ani nic kvuli nemu nove hadry koupit tak jak mi poradite dekuji lida

  • Dobrý den Lído,

   u takhle malého štěněte vám nezbude než ukrýt dočasně boty do bezpečí, nakoupit pejskovi kousací hračky. Může pomoci mu nechat jednu botu na kousání, kterou „si pozná“. Štěňatům rostou zoubky a je celkem normální, že demolují vše okolo, od pelechu, přes nábytek až po vaše boty.

   JS

 2. Dobrý den, prosim o radu mame 3 letou fenku jorksiku a nemůžu ji odnaučit čůrání v místnosti . Má k možnost kdykoliv jit na dvorek a přesto se vyčura pořád v te samé místnost Už jsem byla donucena vydělat koberec dat lino a stale se to opakuje hlavně přes noc to je tam samá kaluž. I psí zachod jsme pořídili a nic, tak vás prosíme o radu . Děkuji Věra

  • Jarda Pesklub -

   Dobrý den Věro, díky za Váš dotaz. Bohužel to vypadá, že vaše fenka má špatně zažité hygienické návyky. Nezbude vám nic jiného než ji to naučit od začátku stejně jako malé štěně. V klidu, bez stresu a důsledně trvejte na venkovním venčení, hlavně žádné tresty, křičení apod. fenka by to v tu chvíli stejně nepochopila nebo si to spojila špatně. Kdykoliv uvidíte, že se chystá vyčůrat, drapněte ji a vezměte ven nebo na záchod a tam ji nechte vyprázdnit. Předpokládám že fenka chodí čůrat na „své místo“, tak že jí ho musíte vytvořit někde jinde. Bohužel to může být zdlouhavý proces a trvat několik měsíců, ale mělo by se to podařit. Co se týká nočního čůrání, pokud tam není zdravotní problém (měla by bez venčení vydržet v pohodě několik hodin 6-9), zaveďte pravidelné venčení na večer a už jí nedávejte vodu, až ráno. Obecně pravidelné venčení ráno a večer může také pomoci zažít si návyk.

   Jarda

Napište komentář