Jak odblešit kočku

0

Určitě už každý z nás někdy viděl blechu. Mnozí z nás už dokonce řešili problém, jak se nechtěných parazitů zbavit. Blechy totiž patří mezi nejčastější parazity, kteří se vyskytují v kočičím kožíšku.  U domácích koček je problematika blech téměř nulová, ovšem u těch venkovních je tomu naopak.  Většina z nich má blechy neustále a musí se pravidelně odblešovat. Bohužel odblešení kočky není vůbec jednoduché, protože blechy se nacházejí nejen v její srsti, ale také na všech pokrývkách, na kterých kočka pobývá.

Stačí pouze jedno bleší vajíčko a kočka má tyto potvůrky zpět. Když přijde do kontaktu s jinou zablešenou kočkou, zase dojde k tomu, že kočka blechy chytne. To, že jsou blechy v kočičím kožichu nepříjemné, je jasné. Víte ale, že pro kočky mohou být opravdu nebezpečné?

V našich zeměpisných šířkách se stala největším problémem v populaci psů a koček blecha kočičí Ctenocephalides felis, méně četnou je blecha psí Ctenocephalides canis a blecha lidská Pulex irritans. Dospělec dosahuje délky pouze 1-3 mm, jeho beznohá, chlupatá, špinavě bílá larva měří pouhých 0,5 mm.  Vyhovuje jí zejména tma a vyšší vlhkost prostředí, přežívá proto především ve vláknech koberce nebo ve spárách. V srsti koček přežívají blechy až osm dní.

Jak odblešit kočku

Kočka je mnohem citlivější vůči různým preparátům proti parazitům než pes a v minulosti se objevovaly případy celých kočičích chovů otrávených prostředky proti blechám, určenými na dobytek nebo psy.

Na blechy spolehlivě přijdete tak, že své kočce prohlédnete srst. Jakmile objevíte jednu blechu, počítejte s tím, že se jich v kožichu skrývá klidně i dalších 20, v různých vývojových stádiích. Dospělou blechu nemačkejte mezi nehty, neboť byste se sami mohli nakazit. Nejúčinnější zbraní proti blechám je použití speciálních přípravků na srst zvířete. Na trhu existuje řada přípravků, my se dnes zaměříme na ty nejpoužívanější, a to pipety, šampóny, obojky a spreje.

Pipety

Z těchto třech možností se jako nejspolehlivější jeví spot on. Jedná se o drobnou ampulku s tekutinou, kterou zvířeti aplikujete mezi lopatky. Blechy postupně uhynou. Spot on navíc chrání i proti klíšťatům.

Většinou koupání ani déšť nesnižuje účinnost. Účinek těchto pipet je 1 měsíc. Lze aplikovat u koťátek od 6 týdnů a také lze použít i u březích a kojících koček. Z nejznámějších výrobců lze jmenovat Frontline nebo Advantage.

Šampón

Další možností je vykoupání kočky a použití speciálního šamponu. Koupel je ale nutné za týden až 14 dní zopakovat, aby se zahubily opravdu všechny blechy.

Sprej

Prodávají se také spreje na blechy. Ne všechny jsou ale spolehlivé. Navíc zvíře musíte postříkat velmi důkladně a opravdu celé. Jinak se blech nezbavíte. Pro lidi a teplokrevná domácí zvířata je zcela neškodný.

Obojek

Účinné látky proniknou do kožichu a na kůži zvířete, kožich bude voňavě svěží, kůže hebká a stálým nošením získá kočka příjemnou vůni pro člověka i pro zvíře, nikoli však pro škodlivé parazity. Je vhodný pro kočky a koťata od 8 týdnů. Je odolný vůči vodě. Účinnost obojku je 4 měsíce.

 Vyprání dek a polštářů

Mějte na paměti, že všechna místa, se kterými vaše kočka přišla do kontaktu, je potřeba vyčistit. Hoďte všechny deky a polštáře do pračky, kde se blechy spolehlivě zahubí. Pokud tento krok vynecháte, můžete si být jisti, že blechy se co nevidět vrátí.

kolobeh blechy

kolobeh blechy

Nepodceňujte prevenci

Kočce pravidelně prohlížejte její kožíšek, a jakmile v něm zahlédnete něco podezřelého, odblešte ji. Blecha se totiž snadno může dostat i do vaší postele a nepříjemně vás pokousat. Bleší kousnutí je poměrně velké, svědí a rovněž se může rozvinout v nepříjemnou infekci, kterou rozhodně nemá smysl zbytečně riskovat. Některé přípravky proti blechám navíc působí i proti klíšťatům, především na jaře a na podzim jejich použití zvažte jako prevenci.

Další rady při odblešování koček:

  • Prostředky proti ektoparazitům střídejte, aby nevznikl návyk
  • Odblešte všechna zvířata žijící ve vaší domácnosti
  • Zároveň odčervěte odblešená zvířata proti tzv. plochým červům
  • Dodržujte doporučené dávkování a dobu mezi jednotlivými aplikacemi prostředků

Nebezpečí blech

  • Alergie na bleší kousnutí

U kočky se může objevit alergická reakce na bleší kousnutí. Onemocnění se nejčastěji objevuje u zvířat mezi 3. a 7. rokem života. Typické pro alergii je silné svědění a výskyt papul (pupínků), později i krust (strupů).

Další změny si kočka v důsledku silné svědivosti bohužel způsobí sama škrábáním, olizováním a vykusováním. Dochází ke ztrátě srsti, při dlouhodobějším dráždění ke ztluštění kůže a jejímu ztmavnutí Svědění po jednom bleším kousnutí může přetrvávat 2-3 týdny. Základem léčby je totální likvidace bleší populace.

U koček je tato alergie považována za nejčastější příčinu miliární dermatitidy. Miliární dermatitida se začíná objevovat kolem krku a na zádech. Postižené může být i okolí uší, břicho, oblasti stehen. Nespecifické, ekzematózní změny při miliární dermatitidě nejsou způsobeny přímo bleším kousnutím, ale až systémovou kožní reakcí alergické kočky.

  • Blechy jako přenášení nemocí

Blechy přenášejí mnoho nemocí, kterými se od nich kočky mohou nakazit. Jednou z nich je i tasemnice, která osídluje střeva kočky a může způsobit velké problémy s trávením, křeče a dokonce i úhyn kočky. V posledních letech se blecha kočičí zařadila mezi přenašeče bakterie Rickettsia felis, která patří do skupiny rickettsií vyvolávajících u člověka skvrnitou horečku. Blechy jsou přenášeči nemocí hlavně bakteriálního původu jako je mor, brucelóza, pasteurelóza a jiné.

Závěr

Blechy v chovu koček představují velký problém, který je nutno neustále řešit. Redukce těchto úporných ektoparazitů zlepšuje zdravotní stav a kvalitu života zvířat. Proto myslete na prevenci a odblešujte svou kočičku v pravidelných časových intervalech a ne až ve chvíli, kdy blechy v kožichu najdete.

Napište komentář