Jak odnaučit psa štěkat

0

Tak jako je pro člověka přirozené mluvit, je pro psa přirozené štěkat. Psi štěkají z nejrůznějších důvodů. Mohou nám tím dávat najevo, že si chtějí hrát, nebo že chtějí nakrmit, ale také nám tím mohou naznačit, že je poblíž nějaké nebezpečí nebo že se cítí sami. Samo o sobě tedy štěkání není problém, někdy je naopak žádoucí. Ovšem když pes začne štěkat z nudy, začíná být štěkání velmi obtěžující a zároveň zdrojem možných konfliktů se sousedy.

Příčiny štěkání

jak odnaučit psa štěkat

jak odnaučit psa štěkat

Abyste mohli začít vašeho pejska odnaučovat tomuto zlozvyku, musíte nejdříve zjistit příčinu jeho štěkání. Těch může být hned několik. Tou nejčastější je asi samota či nuda. Pes obvykle štěká, když je doma sám a štěkot může přecházet až ve vytí.

Pokud pes štěká převážně jen na nějaké podněty, například projíždějící auta kolem zahrady nebo na cyklisty, zkuste ho na ně postupně navykat. Poproste třeba kamaráda, aby kolem zahrady opakovaně projížděl autem nebo schválně situujte procházku blízko silnic a aut. Zkuste krotit nepříjemné štěkání a naopak chválit ticho. Psa můžete také zkusit zabavit jinou činností a odpoutat tak pozornost od dráždivého podnětu. Snažte se docílit toho, aby přestal sledovat předmět, na který štěká.

Pokud štěká i venku na procházce, přivolejte ho a nabídněte mu třeba míček či pamlsek. Opět jde především o to odpoutat jeho pozornost od předmětu, na který štěká.

Nicméně nejčastěji psi štěkají, pro někoho možná z překvapujícího důvodu, protože se bojí. Někteří lidé považují za nejlepší hlídače ty psy, kteří stojí za plotem a věčně štěkají na vše, co se jen hýbne. Ovšem takoví psi spíše dávají najevo nejistotu a postoj typu: Běžte pryč, nebo budu mít strach! Správný hlídací pes štěká pouze tehdy, když je skutečně ohroženo jeho teritorium. Do té doby je v podstatě klidný a zbytečně na sebe nepoutá pozornost. Sice bedlivě sleduje kolemjdoucí, ale pokud jdou běžným tempem a nezastavují se, nijak zvlášť na ně nereaguje. Pokud se procházející člověk zastaví, správný hlídač se zvedne, aby vyhodnotil situaci. Začíná štěkat až tehdy, pokusí-li se kolemjdoucí vstoupit do jeho teritoria. Štěkotem pak upozorní majitele, že se něco děje.

Možnosti odstranění štěkání

  • Povel ticho

Pokud pes neustále a bezdůvodně štěká, bude pro vás povel „Ticho!“ opravdu důležitý. K uklidnění psa použijte vždy stejný povel, pes by jinak mohl být různými povely zmatený. Vhodné je také psovi po vyřknutí povelu sevřít na několik minut tlamu prsty.

Cílem při výchově by tedy mělo být štěkání omezit, ne jej úplně odstranit. Je vhodné učit psa povel „ticho“ už od štěněte. Zpočátku dovolte štěkajícímu štěněti, aby samo přestalo, po posledním štěknutí řekněte příjemným hlasem „ticho“.

Pokud naopak chcete u psa upevňovat obranné štěkání, dejte dospělému psovi najevo radost z jeho hlasitých projevů, můžete ho třeba pochválit slovním spojením „šikovný pejsek“. Až teprve po chvilce vydejte povel „ticho“.

  • Cvičení

Pro začátek zkuste takové malé cvičení. Odcházejte na kratší dobu pouze za dveře či k sousedům a po pár minutách se vraťte a pejska pochvalte a odměňte za klid. Postupně tuto časovou prodlevu prodlužujte. Odejděte z bytu, ale nedovřete dveře a vraťte se. Pejska, který neštěká ani nekňučí, odměňte. Po několika pokusech pes pochopí, že se nemusí bát. Pak můžete klidně odejít na minutu, na deset minut, na půl hodiny, až si váš mazlíček úplně zvykne.

  • Hračky

Klasickým uklidňovacím prostředkem jsou pamlsky nebo oblíbené hračky psa. Ty jsou vhodné pro krátkodobé uklidnění, protože pes si na ně velmi rychle zvykne (zejména na pamlsky) a pak se jich bude štěkotem neustále dožadovat. Můžete psovi také pořídit nějakou kost na kousání, aby se nenudil. Použijte klidně i hračky. Dnes na trhu existují i inteligentní hračky, které většinou ukrývají pamlsky, a pejsek musí přemýšlet nad tím, jak se k nim dostane. To ho alespoň na chvíli zabaví.

  • Obojky

Antištěkací obojky můžeme nalézt na trhu již několik let. Obojek funguje na principu vibrace hlasivek, nereaguje na zvuky. To znamená, že tento obojek nemůže v žádném případě spustit jiný pes, který vedle psa s obojkem štěká. Právě proto musí mít pes obojek nasazen na hlasivkách, aby přijímač správně vyhodnocoval jeho štěkání. Obojek musí být zároveň dostatečně utažen, aby se na krku psa nemohl posouvat, ale zároveň nesmí psa škrtit. Aktivuje se samočinně při štěkání, popřípadě vytí či vrčení psa.

Mezi hlavní výhody obojku patří jeho snadná použitelnost, kompaktnost a voděodolnost. Díky ergonomickému designu a nízké hmotnosti je možné jej použít i pro psy menších plemen.

obojek proti stekani

  • Obojky napuštěné psími uklidňujícími feromony

Kromě antištěkacích obojků můžete k převýchově psa použít obojky napuštěné psími uklidňujícími feromony. Feromony vylučují kojící fenky z mléčné žlázy, u štěňat i dospělých psů vyvolávají pocit klidu a bezpeční.

Štěkání z úzkosti

Štěká váš pes hlavně, když nejste doma? Stěžovali si sousedé na neustálé vytí, ale po návratu domů nevydá pejsek ani hlásku? Pak se pravděpodobně jedná o štěkání z důvodu úzkosti.

Jak jsme již napsali výše, nejdůležitější je, aby si pejsek zvykal na váš odchod a na následnou samotu. Pejsek musí pochopit, že odchod není nic mimořádného.

Zoufalý pejsek vyhlíží svého páníčka. Nezapomeňte, že pes se sám doma nudí. Proto mu pořiďte hračky, se kterými si vyhraje. Další variantou může být pořízení druhého pejska nebo klidně i kočku, aby měl společníka. Ideální je, když spolu od začátku vyrůstají. Společně se zabaví a pes nemá důvod ke štěkání. V případě, že koupíte štěně ke staršímu psovi, obvykle se nový mazlíček naučí být sám.

Závěr

Štěkání je přirozený způsob vyjadřování psa. Nemůžeme se tedy divit, že náš psí mazlíček štěká, když nás ochraňuje, anebo když naopak projevuje radost. To, kdy je štěkání na místě a kdy je spíše na obtíž musíme rozpoznat a vyhodnotit, zda si náš psí miláček zaslouží spíše odměnu nebo trest. Ovšem určitě nevěřte pověře, že „pes, který štěká, nekouše.“

Napište komentář