Jak odpudit kočky a neublížit?

0

Kočka domácí je svobodný tvor, který se nedá tolik cvičit jako třeba pes, a to může být jedním z důvodů její všetečnosti. Ač svou kočku milujete, nemůžete jí odpustit rozedrané látky, zpřeházené věci nebo jiné neplechy, které může způsobit. Jsou tu ovšem určité „finty“, s jejichž pomocí se vám podaří zabránit škodám. Nejprve si popišme metody, které podle chovatelů a majitelů koček domácích mají svůj efekt u zvířat ve vlastním domě nebo bytě.

Odpuzující vůně

První z možností jsou různé vůně a pachy, které dokážou kočku odehnat. Existují samozřejmě některé komerční přípravky, ty ale mnohdy obsahují složky, ne právě vhodné do interiéru. Kupříkladu se může jednat o liščí moč či podobné nepříjemně zapáchající substance, mající sice efekt, ovšem doprovázené nelibou vůní.
Použijte citrusy a citrusové vůně, klidně postačí saponáty nebo spreje. Citrusy evidentně dokážou většinu koček rozladit a zamezit jim ve vniknutí na nechtěná místa. Citrusová aromata se výborně hodí třeba na kuchyňskou linku, která může být pro vašeho Mourka velkým lákadlem. Nemusí se hned jednat o chemické látky, kvalitní citrusový odpuzovač si můžete vytvořit i z nastrouhané citronové kůry. Pokud ale chcete, aby tato vůně vydržela co nejdéle, je vhodné občas na směs kápnout trochu esenciálního oleje. Výhodou citrusů je, že nám lidem krásně voní, zatímco pro kočky nejsou zrovna příjemné. Pomůže i levandule, tu kočky také zrovna nezbožňují. Výborně se hodí třeba na textilní produkty v domácnosti nebo bytové vybavení, jako jsou sedací soupravy či postele.

Alobal či páska

Kočky právě nemají rády až příliš lesklé povrchy, zvláště pak nemají v oblibě kovový alobal. Jestliže vám kočka neustále okupuje například křeslo či sedačku, zkuste aplikovat alobalové proužky nebo i větší plochy. Pro tyto účely můžete vhodně použít ovšem také lepicí pásku, nejlépe pak stříbrnou.

Funguje i obyčejná voda

Možná se budete trochu divit, ale i obyčejná voda může být účinným odpuzovačem kočky domácí, která vám poškozuje nábytek a jiné vybavení interiéru, případně okolí domu. Pro tento účel můžete využít třeba postřikovače, spreje nebo injekční stříkačky a nebo obyčejný zahradní vodotrysk. Funguje to poměrně jednoduše, i když se to může zdát na první pohled poněkud bláznivé. Své stříkací aparátky umístíte na místa, kde nechcete, aby se kočka vyskytovala, a když už se tam objeví, tak ji postříkáte. Pokud toto budete činit opakovaně, kočka si velmi dobře zapamatuje, že tady tedy ne. To, že tito naši chlupatí mazlíci vodu právě nemilují, není žádná novinka. Pozor, postříkání by nemělo být spojeno s hlasem chovatele, takže pěkně potichu.

Pelíšek

Zabírá vám kočka vaše místo na gauči nebo v křesle? Nebo s vámi chce dokonce spát? Není nic lepšího, než jí vytvořit takový pelíšek, který ji plně uspokojí a omezí její hledání toho nejpohodlnějšího místečka. Pro takový účel využijte nejlépe chlupatou a hřejivou deku, od věci není zakomponovat škrabadlo pro obrušování drápů, případně různé hračky, které dokážou kočku i kocoura zabavit.

Jak odpudit cizí kočky z pozemku

Na váš pozemek se mohou dostat kočky od souseda, v horším případě ty toulavé, které dokonce přenáší některé choroby. Jak tomu zabránit? Pár tipů se určitě najde. Platí zde jednak všechny možnosti popsané výše, tedy alobal, pásky, voda a vůně, ovšem některé metody jsou specifické. Jedná-li se o vaši zahradu, využijte rostliny, které se vyznačují pro kočku nepříjemným aromatem. Zkušení chovatelé doporučují například Routu vonnou, citronovou trávu nebo eukalyptus, běžně pěstované i na českých zahradách.

Udržujte čistotu, pozor na zbytky jídla

Pokud nechcete, aby vám sousedova nebo toulavá kočka vnikla na pozemek, udržujte obecnou čistotu, nenechávejte nikde povalovat odpadky a už vůbec ne jídlo. Některé kočky nejsou vybíravé a zhltnou vše. Není od věci poradit se se sousedem, o tom, co jeho kočka nejraději konzumuje a po té se takové stravě vyhnout.

Pohnojte a odpuďte

Chcete odehnat cizí kočku a přitom si ještě pohnojit zahrádku? V tomto případě se ideálně hodí různé vhodné mulčovací materiály, kryjící svrchní vrstvu půdy. Tyto organické materiály nemají kočky rády a vyhýbají se jim, navíc vám skvěle pohnojí zahrádku, výborně se rozkládají.

Co kočky odpuzuje:

  • kávová sedlina
  • citrusové slupky
  • dýmkový tabák

 

Komerční odpuzovače

Přece jen se na chvilku zastavme u komerčních odpuzovačů. Jejich použití by mělo být až v opravdu krajním případě a v případě, že doma nechováte další volně se pohybující zvířata. Hlavní složkou tekutých odpuzovačů je ve většině případů moč nebo hormon nějakého predátora. Další variantou jsou vysokofrekvenční odpuzovače, které vydávají zvuk pro lidské ucho neslyšitelný. Samozřejmě není vhodné používat takovou rušičku, pokud máte sami kočky.

Napište komentář