Jak ostříhat psa doma

0

Pokud máte doma dlouhosrstého pejska, je nutné, aby byl pravidelně stříhán. Ale pokud se vám nechce utrácet za stříhání v psích salonech, co takhle zkusit pejska ostříhat sami doma? Že nevíte, jak na to? Nevadí, tento článek vám bude skvělým pomocníkem.

Obecně o stříhání psů

Nejdůležitějším pravidlem je, že na stříhání a úpravu srsti je nutné zvykat štěně již od nejútlejšího věku. Česat a kartáčovat štěně lze již několik dní po jeho zabydlení u vás doma. Zhruba mezi 4 až 6 měsícem by mělo být štěně poprvé, byť jen symbolicky ostříháno. Zabráníme tak tomu, že by se pes v dospělosti jakékoliv úpravě srsti mohl bránit.

Pes by se měl stříhat zhruba každých šest až osm týdnů. Konkrétní doba záleží na ročním období, protože v létě roste srst rychleji, v chladnějších obdobích se intervaly mezi stříháním mohou prodlužovat.

Stříhání psa holícím strojkem

Pokud se váš pejsek nebojí stříhání s pomocí elektrického strojku, je to velkou výhodou. Na trhu lze zakoupit i elektrické strojky, které jsou speciálně sestaveny pro stříhání a úpravu srsti psů.

Stříhání psa nůžkami

Pokud má váš pejsek dlouhou srst a vy jej chcete ostříhat na krátko, třeba v létě, aby psovi nebylo také teplo, je lepší srst zkrátit nejprve s pomocí nůžek a až poté ho ostříhat strojkem.

Zásady stříhání doma

  • Před samotným stříháním je nutné, aby byl pes pečlivě vykoupaný. Před vykoupáním srst pročesejte a vykartáčujte. Srst psa důkladně osprchujte a vyšamponujte, až ke kořínkům, poté pečlivě opláchněte šampon.
  • Po vykoupání psa důkladně vysušte. Po vykoupání opatrně srst vymačkejte a psa zabalte do ručníku. Srst nikdy netřete, zvláště dlouhá a jemná srst se tím poškozuje.
  • Na závěr psa pořádně vyčesaný.Srst psa vysušte fénem, nejlépe vlažným vzduchem a zároveň rozčesávejte hřebenem do rovna.

Stříhání psa – krok po kroku

1.krok
Nejprve strojek zapněte a nechte pejska chvilku zvyknout na zvuk motorku. Potom uchopte psa za čumák levou rukou (pokud jste pravák) jemně a přitom pevně ho držte, dokud pejska neostříháte na lících od uší směrem ke konci čumáčku. Strojek přitom držte směrem k lebce psa. Vaším cílem bude dosáhnout dokonalé linie od koutku jeho očí k okraji jeho uší při odstranění všech chlupů z jeho lící a čumáku. Takto ostříhejte i druhou stranu hlavy. Po celou dobu na pejska hodně mluvte, zejména když stříháte na hlavě.

 2.krok
Jedním z nejobtížnějších úkonů je stříhání okolo psí tlamy. Prsty levé ruky opatrně natáhněte koutek tlamy, abyste nestřihli psa do pysku. Dávejte maximální pozor, aby nedošlo k poranění kůže. Při stříhání čumáku pod očima buďte opatrní, hlavně u práce nepospíchejte, dokud si tyto partie důkladně nenacvičíte. Stříhejte vždy směrem ke špičce čumáku.

3.krok
Nyní nastává stříhání krku. Uchopte čumák psa rukou a držte jej směrem nahoru. Začněte od bodu nad hrudní kostí a postupujte směrem k bradě. Zase platí, že vše děláme pečlivě a nepospícháme u toho. Dělejte drobné krouživé linie, abyste dokázali navázat na stříhané partie na lících ještě pod ušima.

4.krok
Většina psů je trochu choulostivá na svoje packy, proto zejména zde buďte hodně trpělivý, aby pejskem překonal strach. Stříhejte proti směru růstu chlupů, velice pečlivě na každé tlapce, abyste docílili vkusného vzhledu. Tlapku otočte a ostříhejte přečnívající chlupy, aby na nich psy nenosili bláto a nečistoty domů. Stejně tak ostříhejte i tlapky zadní.

5.krok
Ocásek můžete stříhat od poloviny ke špičce a zpět proti růstu chlupů. Strojek můžete držet od těla psa a lehce odstraňujte chomáče chlupů, dokud nedocílíte dokonalého vzhledu.

Tak už vidíte, že stříhání psa doma není taková věda a po přečtení článku si myslíte, že byste to také zvládli? Tak hurá do toho. Nezapomeňte v průběhu stříhání psa chválit a po dokončení jej odměňte pamlskem.

Napište komentář