Jak poznat pohlaví u kočky

0

Možná patříte mezi hrdé majitele malých koťátek, která se právě narodila vaší kočičce. Ovšem pokud jste v odchovu teprve začátečníci, určitě budete chtít vědět, která koťátka jsou kočičky a kteří kocourci, ale nebudete vědět, jak je rozpoznat. My vám proto přinášíme podrobný popis doplněný fotografiemi pro lepší orientaci a následné určení pohlaví vašich koťátek.

Máme kocourka

Samčí pohlavní orgán (penis) se nachází na spodní straně těla blízko nohou. Je vcelku drobný, průměrně asi centimetr dlouhý a u kořene necelý půlcentimetr široký, směrem ke špičce se zužuje. Kocour ho má stále, s výjimkou krytí, ukrytý v ochranném obalu, v jakémsi pouzdru porostlém krátkou srstí. Na penisu jsou drsné papily, tvarem podobné jako jsou na jazyku. Výskyt těchto ostnatých papil na penisu je ojedinělý mezi všemi savci. Jejich úkolem je pravděpodobně dráždit pochvu kočky při krytí.

Varlata jsou u pohlavně dospělých kocourů umístěna v krajině stydké v blízkosti penisu. Při pohledu zdola nebo odzadu jsou zřetelně patrná, neboť je kocour má až téměř mezi zadníma nohama. Šourek je porostlý krátkou hustou srstí. Varlata kotěte jsou skryta v dutině břišní a sestupují do šourku asi ve třetím až čtvrtém měsíci. Zůstane-li v dospělosti jedno nebo obě varlata uvnitř tělní dutiny, jde o monorchismus (u jednoho varlete) nebo kryptorchismus (u obou varlat). Fysiologicky jsou varlata v šourku již při narození, ale tak malá, že nejsou hmatná. Ve stáří 4 – 6 týdnu už hmatná jsou. Pozdější sestup je vzácný, po šestém měsíci nepravděpodobný. Jedná se téměř vždy o vadu dědičnou, proto jsou tato zvířata vyřazována z chovu a výstav. Na zdravotní stav tato vada zpočátku nemusí mít vliv, kocouři mohou být i plodní. Častým problémem je pozdější nádorové zvrhnutí nesestouplého varlete, zkracující život kocoura. Proto se takto postižení jedinci zavčas kastrují, a odstraňují se rovnou obě varlata.

Máme kočičku

Pohlavní otvor samice kočky je malý a úzký. Rovnou na něj navazuje pochva. Prstem může veterinář sáhnout do kočky, ale lze ji vyšetřovat jedině v době kolem porodu, což u jiných domácích zvířat lze kdykoli. Pohlavní otvor s vulvou je umístěn vzadu pod otvorem řitním.

Na břišní straně těla má kočka celkem 8-10 mléčných bradavek, ovšem přední dva páry mezi předníma nohama mohou poskytovat koťatům jen minimální množství mléka. Nejproduktivnější je poslední pár bradavek umístěných mezi zadníma nohama.

pohlavi kocky

pohlavi kocky

Kdy lze pohlaví kotěte určit

Chovatele, zejména začínajícího, zajímá, kdy lze rozpoznat u koťat pohlaví. Nejlépe lze určit pohlaví u koťat jeden až dva dny starých. Určitou výhodou je, že u vrhů početnějších, které se u koček běžně vyskytují, lze ve vrhu srovnávat jedince obou pohlaví. Kočičky mají pohlavní otvor štěrbinovitý a dost blízko u otvoru řitního, takže při pohledu zdola a zezadu máme obraz vykřičníku (!). Kocourci mají jak pohlavní, tak i řitní otvor kulatý a mnohem dále od sebe – připomíná tak dvojtečku (:). Kromě toho jsou mezi oběma otvory viditelné dva hrbolečky, vedle sebe nepatrně stranou ležící. Jedná se o nenapnutý šourek pro dosud nesestouplá varlátka. Rozhodně nelze určovat pohlaví jenom podle mohutnější či útlejší hlavy, což bývá charakteristické až u dospělých zvířat.

 

Napište komentář