Jak správně krmit psa?

1

Přivezli jste si právě domů štěňátko. Pravděpodobně jste vybaveni malou dávkou granulek od původních majitelů, aby mohl pejsek v příštích pár týdnech jíst to samé, na co byl zvyklý. Ovšem už v tento okamžik je nutné zauvažovat o tom, čím svého mazlíčka budeme krmit, jak často ho budeme krmit a zda mu budeme dopřávat všeho potřebného. Vždyť přece výživa je jedním z klíčových faktorů pro správný vývoj našeho štěněte.

Jste to co jíte platí u psů i lidí.

Krmení psa patří k jednomu z nejdůležitějších úkolů každého majitele. Psi přijímají potravu za účelem získání energie potřebné nejenom pro správný vývoj, ale také pro zajištění kvalitního života a správného rozmnožování. Potrava psa se skládá ze stejných složek jako potrava pro člověka, a to bílkovin, sacharidů, tuků, minerálních látek a vitamínů. Všechny tyto složky nazýváme živiny. Nesmíme také opomenout na vodu jako základní látku potřebnou pro život.

Bílkoviny

Bílkoviny poskytují aminokyseliny, které jsou potřebné zejména pro správný růst a obnovu tělních tkání nebo k poskytnutí dostatečné energie. Tělo je nedokáže ukládat a při jejich nadbytku jsou přeměněny na glykogen nebo tuk.

Sacharidy

Sacharidy (uhlohydráty) jsou nezbytné, stejně jako u člověka, pro zásobování organismu energií a zároveň mohou být přeměněny na tělní tuk. Sacharidy rozeznáváme na jednoduché cukry, např. glukózu nebo na složené cukry, třeba škrob. Samozřejmě upřednostňovány jsou cukry složené, které musí tělo trávit delší dobu, čili z něho čerpá i delší dobu energii.

Tuky

Tuky představují energii v nejkoncentrovanější formě, neboť obsahují skoro dvojnásobné množství energie než sacharidy. Jsou potřebné pro vstřebávání vitamínů, které jsou obsaženy ve vitamínech, dodávají organismu psa esenciální mastné kyseliny. Ty mají jedinečný význam pro zdraví psa, zejména pro činnost ledvin, kůže a srsti.

Minerální látky

Minerální látky a stopové prvky lze rozdělit na makroelementy a mikroelementy. Mezi makroelementy patří vápník a fosfor, jež zajišťují vašemu psu pevnost kostí a zubů.

Vitamíny

Vitamíny jsou nízkomolekulární látky, které zabezpečují zdravý fyziologický vývin zvířete. Jsou potřebné jen ve velmi malém množství, jsou ale velmi důležité. Můžeme hovořit buď o vitamínech rozpustných v tucích (A,D), nebo rozpustných ve vodě (B,C). Ve výživě psa jsou obsažené jako doplňkové výživné látky.

Voda

Voda jhe nejdůležitější látka pro přežití. Tělesnou hmotu psa tvoří voda ze 70%, některé orgány dokonce až z 90%. Hlavní část své potřeby pokryjí psi pitím vody, dalších 5-10% pokryjí látkovou výměnou v těle. Váš pes by měl mít čerstvou vodu dostupnou po celý den ve vlastní misce. Vodu několikrát denně vyměňte. V průměru potřebuje dospělý zdravý pes mezi 30 – 60ml na kilogram hmotnosti.

Optimální množství vody závisí na mnoha faktorech:

 • typu a složení potravy (více vody potřebují psi krmení granulemi)
 • teplotě prostředí (v letním horku pes potřebuje více dostupné vody)
 • věku psa (u štěněte musíte pitný režim hlídat)
 • zdravotním stavu (zvýšená spotřeba při průjmu, v březosti)
 • fyzické zátěži psa

 

Druhy krmiv pro psy

Čím krmit psa je jednou z nejčastějších otázek všech majitelů psů. Mezi nejčastější druhy krmení řadíme suchou stravu, tedy granule, vařenou domácí stravu, BARF stravu nebo konzervy. A my si teď jednotlivé druhy popíšeme a zhodnotíme jejich výhody a nevýhody.

Suchá strava = granule pro psy

Jedná se bezesporu o jednu z nejčastějších možností krmení. Její výhody tkví především v tom, že je strava plně vyvážená dle věku psa a obsahuje veškeré vitamíny a minerály, které pes potřebuje. Zároveň se velmi jednoduše skladuje. V neposlední řadě je také ekonomicky výhodná a tudíž tolik nezatěžuje váš rozpočet. Mezi hlavní nevýhody patří chuť, která je pro psy málo aromatická a tudíž i méně oblíbená. Některým psům granulovaná strava vyloženě nechutná, ale můžete je postupně přenaučit když jim granule zpočátku namočíte do vody nebo vývaru. Naprostá většina granulí se vyrábí tepelnou extrudací, finální produkt má do 10% obsahu vody. Načatý pytel byste měli spotřebovat do 2-4 týdnů.

Kvalitativní rozdělení granulí pro psy:

Ekonomická krmiva jsou krmiva nejnižší kvality, která se vyrábí z nejméně kvalitní masokostních mouček. Pro dlouhodobé krmení granulemi nedopořučujeme tyto „ekonomické“ řady granulí, mají často problém se stravitelností, vyvážeností živin, jsou nacpané obilovinami. Taková krmiva mají nízkou energetickou hodnotu, nedostatečný obsah bílkovin a tuků. Nejčastěji na ně narazíte v supermarketech a diskontech s cenou pod 400 Kč za 15Kg pytel.

Prémiová krmiva pokládám za základní volbu vhodná zejména pro zdravé pejsky bez zvláštních nároků na výživu. V našem eshopu Pesklub prodáváme premiová krmiva v několika velikostních baleních a v několika příchutích, aby si pošmákl opravdu každý pejsek. Máte-li doma psa, který má specifické nároky na výživu, zhoršený zdravotní stav či je velmi aktivní nebo stresovaný, doporučujeme nákup superprémiovýc krmiv vyšší kvality.

Superprémiové krmiva pro psy patří k tomu nejlepšímu, co svému pejskovi můžete mezi běžně dostupnými granulemi naservírovat. Jejich předností je skvělý poměr kvalita a cena. Superprémiové krmivo je velice bezpečné pro každodení krmení psa. Granule jsou vyrobené ze surovin v potravinářské kvalitě. Obsahují vysoký obsah masa, neobsahují zbytežné konzervanty, umělé přísady a nejčastější alergeny jako je sója, některé obiloviny apod. Vyšší třídou už jsou jen speciální holististická a ultraprémiová krmiva.

Holistická krmiva někdy také utraprémiová jsou momentálně to nejlepší, co můžete svému pejskovi dopřát. Jsou to granule, které neobsahují nekvalitní obiloviny, jenž u mnohých citlivějších pejsků mohou být příčinou vleklých zažívacích potíží. Naopak obsahují vysoký podíl bílkovin a dalších kvalitních látek, které z obyčejných granulí dělají špičkové krmivo, na němž si váš pes zaručeně pošmákne a bude plný energie a vitální až do vysokého věku. Na druhou stranu jde často o finančně náročné krmivo, což se podepíše na vašem rozpočtu.

Domácí vařená strava

Jedná se o další možnou variantu, jejíž hlavním kladem je její aromatizovaná chuť, která psům velmi chutná. Klade však mnohem větší požadavky na majitele co do času, tak i do vynalézavosti. Je třeba se snažit krmnou dávku optimálně vyvážit, například střídat různé varianty jídel. Vždy ovšem myslete na pravidlo, že cokoliv se vaří speciálně pro vašeho mazlíčka, se vaří bez soli a koření! I přes to, že nám to chutná, psu naopak škodí. K masu lze střídat více příloh v podobě sacharidů, jako jsou rýže, těstoviny, spařené ovesné vločky. Občas je vhodné doplnit stravu vařenou mrkví.

Vlhká strava = Konzervy

Konzervy jsou většinou oblíbeným pokrmem našich čtyřnohých mazlíčků, především pro svou chuť. Jejich výhodou je, stejně jako u granulí, snadné dávkování a jednoduché skladování. Ovšem konzervy na druhou stranu obsahují vysoké procento vody asi 75%, což psa příliš nezasytí, čímž narůstá spotřeba konzerv a tím pádem je velmi neekonomické krmit pouze konzervami.Otevřenou konzervu uchovávejte v ledničce a spotřebujte do 2 dnů.

BARF (Bone and Raw Food)

BARF krmení

BARF krmení

BARF metoda vychází z přirozené potravy vlků. Upřednostňuje veškerou syrovou stravu, zejména maso, zeleninu nebo ovoce. Je zde žádoucí krmit psa kostmi, hlavně velkými nebo hovězími, které pes může okusovat.V České republice je tato metoda zatím spíše méně známou a neprobádanou, protože je zde velmi důležitá znalost majitele krmivo správně vyvážit. Na druhou stranu na internetu už najdete spoustu návodů a receptů tento typ stravování. Budeme se mu někdy v příštím dílu také věnovat podrobněji.

Velikost krmné dávky

U štěňat platí, že čím je mladší, tím vícekrát během dne musí dostat krmivo. Pokud to vaše časové možnosti dovolí, nebojte se ani krmení čtyřikrát i vícekrát denně. Postupně s věkem štěněte můžete frekvenci krmení snížit až na 2x denně u dospělého psa. U malých plemen je možné krmnou dávku podávat naráz jednou denně. Velká a obří plemena (cca nad 25 kg) je mnohem lepší krmit alespoň dvakrát denně, zejména kvůli možným zdravotním komplikacím po pozření velkého množství krmiva naráz (otočení žaludku). Krmná dávka u psa by měla být stále stejná, což znamená, že pokud ho krmíte 3x denně, dostane ráno maso + příkrm, v poledne stejné maso a stejný příkrm a večer totéž. U psa krmeného granulemi celý den jen granule. Tento model platí hlavně v období růstu štěněte.

Nebezpečí nastává, když do relativně stálé krmné dávky zařadíte náhle jiný druh krmiva, třeba více pamlsků nebo masovou konzervu. Ačkoliv si myslíte, že psovi přilepšíte, opak je pravdou. Tato náhlá změna vede většinou k vyvolání průjmu. I

V případě, že krmíte suchým krmivem, je nejoptimálnější řídit se doporučením výrobce na obalu granulí. Zároveň ovšem musíme přihlédnout k plemeni psa, k aktuální kondici a aktivitě vašeho psa. Správně živený pes by měl mít hmatná žebra a páteř. Měl by mít vtažené břicho a při pohledu shora by měla být patrná užší oblast beder.

Jak často krmit
Zažívací trakt psa je relativně krátký, což znamená, že potrava projde střevem velmi rychle. Jak jsme již nastínili výše, štěně krmíme 3x i vícekrát denně, u dospělého psa pouze 1x denně (u malých plemen) a 2x denně u větších plemen, které by mohly mít problémy s otočením žaludku při pozření velkého množství krmiva naráz. Důležité je brát také zřetel na stravitelnost stravy, která závisí na technologii jejího zpracování. Zatímco stravitelnost doma připravované stravy činí asi 40%, stravitelnost u granulí je 60-80%. Z toho vyplývá, že suché stravy potřebuje pes zhruba o 1/3 až 1/2 méně než stravy doma připravované.

Obecně také platí, že by se pes neměl krmit bezprostředně po fyzické aktivitě a také by mu měl být dopřán odpočinek po jídle. V posledních letech se také dostává do popředí fakt, že pes by neměl jíst úplně ze země a že misky by měly být
umístěny ve výšce jeho těla. Tyto nerezové misky jsou umístěny na nastavitelném stojanu, přičemž výšku misky zvolíte podle velikosti psa. Vyšší poloha misky při krmení pomáhá ke správnému držení těla při polykání a snižuje tak riziko
zdravotních potíží.

Rozdíl krmení dle jednotlivých fází růstu psa

Jak krmit Březí feny

Březí feny by neměly dostávat větší množství potravy nebo pamlsků, protože právě nadměrná hmotnost by mohla feně spíše ublížit. Je potřeba fenu udržovat v dobré kondici, v psychické pohodě a krmit stejně, jako doposud.

Jak krmit Štěňata

Štěňata začínáme přikrmovat od 3. týdne jejich věku. Aby byl přechod na tuhou stravu pro štěňata co nejjednodušší, měly by být první příkrmy na bázi mléka. Protože kravské mléko
může malým štěňatům způsobit průjem, použijeme raději mléko kozí.

Puppy-and-Food-Bowl

Zatímco krmení štěňat malých plemen je většinou jednoduché, u krmení velkých plemen spočívá problém zejména v udržení optimální rychlosti jejich růstu. Když je krmná dávka nadměrně energeticky bohatá, dochází k velmi rychlému růstu štěněte, což zapříčiní špatnou a silnou tvorbu kostí, což vede k deformaci a bolestivosti končetin. Tato chyba přichází zejména, když se snažíme krmit domácí stravou, která ovšem není správě vyvážená, nebo nevhodným výběrem suchých krmiv. Optimálním řešením je krmit štěňata velkých plemen granulemi, která jsou přímo pro ně vyvinuta a nedokrmovat již ničím dalším.

Co by měly štěněti správné granule zajistit:

 • Dobrý vývoj kostry
 • Vyvážený obsah vitamínů, aminokyselin a minerálních látek
 • Zdroj omega mastných kyselin
 • Podpoří lepší metabolismus
 • Posílení imunity
 • Antioxidační a protizánětlivé účinky a prevence
 • Granule jsou přizpůsobené štěněti také svou velikostí

Jak krmit psy Seniory

Krmení seniorů má svá specifika. O psu jako seniorovi lze mluvit od 6. roku u velkých plemen a od 8. roku u plemen malých. Psi v tomto věku vyžadují podstatnou změnu ve složení stravy. Mají totiž nižší spotřebu bílkovin a jejich nadměrný přísun potravou jim zbytečně zatěžuje ledviny. Pro lepší funkci střev je potřeba zásobovat psa vlákninou pro lepší stravitelnost. U suchých krmiv je žádoucí vybírat řady speciálně navržené pro psy seniory, které přesně odpovídají potřebám a nárokům těchto psů.

Jak krmit obézní psy

Obezita u psů je téměř vždy zaviněna špatným přístupem majitele psa, neboť má potřebu psovi neustále podstrojovat větší přísun potravy, než pes skutečně potřebuje. Pokud už k nadváze u vašeho psa dojde, je potřeba váhu včas zredukovat správnou krmnou dávkou tak, aby obsahovala vyšší množství vlákniny, málo tuků a cukrů. Výrobci krmiv dodávají na trh krmiva speciálně určená pro snížení hmotnosti.

Závěrem

Ačkoli by se mohlo zdát, že krmení psa je jednoduchou záležitostí, opak je pravdou. Je potřeba připravit jídelníček pro vašeho psa tak, aby mu zajistil správný vývoj, ale také skvělou kondici. Vždyť přeci to, jak kvalitní život prožije váš pes, závisí hlavně a především na vás a na vašem zodpovědném přístupu.

1 komentář

 1. Nic horšího než granule svému miláčkovi dát nemůžete. Jsou tvořeny převážně obilovinami a přepálenými zbytky masa. Za těch několik tisíciletí, co je pes domestikován, se jeho trávicí ústojí nijak závažně nezměnilo. Je to typický masožravec a vše co potřebuje pro správný růst a zdraví je v mase a kostech, tu a tam si pochutná na kousku zeleniny nebo ovoce (nic nevařit, vše čerstvé!) – stejně jako to dělají jeho příbuzní ve volné přírodě. Zmíněný BARF je opravdu nejlepší, co můžete svému psovi poskytnout, a po sečtení nákladů zjistíte, že Vás to nevyjde o nic dráž vůči granulím. A že granule jsou pohodlné? Jsou – ale proč jste si tedy pořídili psa, když ste líní a nehodláte se mu věnovat?
  Psi krmení granulemi jsou náchylnější na choroby, mnohem častěji trpí alergiemi, kožními onemocněními a potížemi se srstí a chrupem. Taky se dožívají nižšího věku jako psi krmení přirozenou stravou.
  Netrapte je granulemi. Vy by jste jedli pořád totéž a navíc de facto jen sušenky s vodou?

Napište komentář