Jak vybírat oblečky pro psy

0

I v současné době se jedná stále o kontroverzní otázku. Oblékat svého psa či nikoliv? Každá strana má své zastánce, jedni aktivně nakupují krásné růžové oblečky a říkají, že psa ochrání před zimou, na druhé straně odpůrci zastávají názor, že pes je stále pes a že mu k zahřátí postačí jeho srst. Do jaké kategorie se zařadíte, je čistě jen na vás, tento článek by vám měl v rozhodování pomoci.

Proč vůbec psa oblékat?

Je nutné si uvědomit, v jakých podmínkách náš mazlíček žije a jaká je u jeho čtyřnožců úloha. Máme-li hlídacího a ostrého psa, který je zvyklý běhat venku, obleček je asi zbytečný. Tady bychom měli myslet hlavně na to, aby měl alespoň pohodlný příbytek. To znamená, bouda by měla být zateplená, a pokud uhodí opravdu kruté mrazy, měl by mít možnost se schovat domů. Celkově se u velkých plemen oblékání nedoporučuje.

Je-li ovšem náš pejsek chovaný pouze doma, je pro něj zima stejně náročná a nebezpečná jako pro lidi. Odchovem z tepla je jednoduše choulostivý, a to úplně stejně jako polonahý člověk. Tak se totiž cítí, když s ním z jeho teplého příbytku vyběhnete ven. Obleček zde právě řeší ten problém, aby nám pes při procházkách nenastydnul. Týká se to především malých plemen, která nejsou na pobyt venku vyšlechtěná. Jsou to zejména krysaříci, čivavy nebo yokšíři.

Důležitost oblečku

Ovšem existují i psi, kteří obleček skutečně potřebují. Jsou to zejména nahá plemena psů, zejména pak naháči, kteří trpí absencí chlupů a venku by snadno prochladli. Další skupinu tvoří psi s krátkými nohami, které by velmi snadno prochladli na břicho, Typickými představiteli jsou jezevčíci.

Teplá dečka prospěje i psovi s bolavou páteří či onemocněním ledvin. Něco podobného určitě přivítají psí babičky a dědečkové krátkosrstých plemen, kteří se pohybem již zahřát nedokáží.

obleček

Základní psí obleček, který si můžete vyrobit i doma

Historie psích oblečků

Psí oblečení není jen výmyslem současné doby. Určitě si leckdo vzpomene na psí dečky, které byly důkazem elegance některých pánů v první polovině minulého století. Inspiraci našli tehdejší krejčí patrně v dečkách dostihových psů. Ty nesloužily jako ochrana psa před zimou a chladem, ale i jako usnadnění orientace diváků i rozhodčích.

Výběr správného oblečku pro psa

Při výběru správného psího oblečení je potřeba mít na paměti několik zásad. V každém případě musí psí obleček psovi skvěle sedět, což znamená, že nesmí nikde dráždit či zařezávat se. Kontrolujeme zejména místa s jemnou kůží a místa odstupu končetin od těla. U psů alergiků volíme vždy raději umělé materiály než přírodní. Projevem takové alergie může být celotělová svědivost, objevení se vyrážky podobné kopřivce, zarudnutí méně osrstěných partií. Samotnou kapitolou je také pořízení botiček pro pejsky, kt

Volba materiálu oblečku      

  1. Softshellové oblečení (bundičky)

Tyto tkaniny především odstraňují negativní vlastnosti „hardshell“ tkanin (pevné skořápky, např. Goretexu), které sice zaručují absolutní ochranu před mokrem, ale nemají dostatečnou prodyšnost a nejsou často příliš pohodlné.

Systémy Softshell odvádějí za 1 minutu více vzduchu a páry, než dokáže nepromokavý prodyšný materiál odvést během 24 hodin.

Výhody Nevýhody
 • odolné proti větru
 • nepromokavé
 • prodyšné
 • pružné
 • odolné proti oděru
 • hřejivé
 • pohodlné při nošení
 • snadná údržba
 • Vyšší pořizovací cena

 

  1. Klasické pletené svetry

Materiál použitý na tyto svetříky pro psy se řadí mezi nejkvalitnější a nejmodernější úpletoviny na trhu. Materiál se vyznačuje vysokou hustotou vláken, která zaručuje tu nejlepší kvalitu úpletu, ale i odolnost a stálý tvar oblečku.

Materiál je velmi měkký na omak, hřejivý a poddajný – je tedy velmi příjemný, jak při oblékání psa, tak i na nošení.

Výhody Nevýhody
 • zahřejí psa i v těch největších mrazech
 • prodyšné
 • pružné a velmi pohodlné při nošení
 • odolné proti oděru
 • snadná údržba
 • v dešti snadno promokne

 

Návod na výrobu oblečku pro psa

navod_oblecek

Návod na obleček, zdroj: yorkiefan.pc3000.sk

Vestička: Připravíme si dvě látky – na vrchní část našijeme šusťákovinu, podšívka je flísová. Střih upravíme dle rozměrů pejska, všude přidáme cca 0,5 cm na zašívání. Vystřihneme si všechny části najednou, jak u podšívky, tak u vrchní vrstvy. Vrstvy přiložíme lícem na sebe a zašijeme po obvodě k sobě. Mezi vrchní vrstvu a podšívku všijeme pásek. Na vrchní vrstvu přišijeme límec a otočíme na druhou stranu, kde obšijeme límec pro větší parádu. Na vyznačené místo nalepíme nebo našijeme suchý zip. Vestičku můžeme dle vlastního uvážení ozdobit nášivkami nebo nažehlovačkami.

 

Jednoduchý návod na psí obleček

V případě, že nejste tak manuálně zruční a chcete opravdu jednoduchý návod na obleček pro psa, pak budete potřebovat pouze starou vyřazenou mikinu. Z mikiny odstřihnete rukáv, který musí velikostí odpovídat velikosti vašeho pejska. Do odstřiženého rukávu stačí pouze vystřihnout díry na přední tlapky. Otvory jsou tak malém, že stačí zašít ručně, není potřeba šicího stroje. Je také dobré konce odstřižené mikiny zapošít, aby se bavlna netřepila. Dle vaší fantazie je také možné do otvorů na přední tlapky našít náplety od jiné mikiny. Nezapomeňte psa před celým aktem důkladně změřit, aby byl otvor mikiny dostatečně velký na protažení hlavy.

Závěr

Ať už jste se rozhodli jakkoliv, mějte prosím na paměti, že pes je stále jen zvířetem a polidšťování mu v žádném případě nesvědčí. Platí to v celé řadě věcí a platí to i v případě psích oblečků. Měli byste proto zvážit, zda psovi skutečně oblečkem pomáháte či spíše škodíte.

 

Napište komentář