Jak vybrat jméno pro kočku

0

Přemýšlíte o tom, jaké jméno zvolit pro svého nového kočičího přítele? Určitě je z čeho vybírat, žádný strach. Ovšem ještě než nahlédnete do kočičího kalendáře, mějte na paměti vzhled, povahu a jiné vlastnosti kočky. I ta má totiž svou osobnost. Nejčastější je pojmenování podle vzhledu, ale právě třeba projevy nadměrné vitality či naopak, mohou být také motivací pro přidělení některého z kočičích jmen. Vaše malé koťátečko, ale nebude pořád malinké a roztomiloučké, takže Drobeček, Pacička, Mrňousek nemusí být později na místě. Rozhodující je pochopitelně také pohlaví. V našich luzích a hájích se již zcela jistě osvědčila familiární jména jako Micka, Mourek nebo Líza. Jedná se o tradiční přízviska, se kterými určitě nešlápnete vedle, ale proč nebýt trošku originálnější.

Jak vybrat správné jméno?

Pamatujte, že na kočku budete volat každý den. Zvolte nějaké zvučné jednoduché jméno ideálně kratší než dvě slabiky. Můžete taky vybrat zkrácenou verzi dlouhého a komplikovaného jména.
Pokud máte doma ještě další zvířata, vyberte jméno, které bude znít odlišně od ostatních mazlíčků. Psi a kočky významu jmen nerozumí a orientují se jen podle toho jak rozdílně znějí. Až nahlédnete do kočičího kalendáře, najdete tam také některá exotická a méně známá jména, která jsou líbivá a hlavně nevšední. Zde si uveďme například tato: Barbie, Elvis, Caruso, Snoopy, Madona, Andi, Bibi, Aster, Hamlet, Colombo a mnoho dalších.

Jméno pro kočku

Máte-li doma kočičí dámu, která je bílé barvy, můžete ji pojmenovat třeba Sněhulka. Pokud vlastníte naopak kočku černou, bude pro ni vhodné jméno třeba Šmudla, Čertice nebo Čerťula. Nebo některý cizokrajný výraz, kupříkladu Blackie, ale sama mám raději česká jména. Kočka by měla dostat jméno nejen dle zabarvení, ale taky podle svého charakteru, i proto je lepší pojmenovat ji až později, kdy ji budete trochu znát.

Jméno pro kocoura

Kocouří jména jsou také velmi pestrá a v kalendáři jich najdete více než dost. Doma můžete mít černého Mourka, Mikeše, Gulivera, Prince nebo legendárního Garfielda. Je váš kocour opravdový silák a šampion? Pak ho pojmenujte Arnold, Herkules nebo Samson. Pro zrzavého kocoura se ideálně hodí Zrzek, Rezek nebo třeba Zlaťák.

Inspirujte se v kalendáři

A co lidská jména?

Některá kočičí jména jsou odvozená od těch lidských, třeba právě Líza nebo kocour Pepík. Nebojte se dát svému mazlovi lidské přízvisko bez úprav, vhodné je využít snad jen zdrobnělinu. U koček vedou jména jako Gréta, Dorotka, Bella, Vanesa, u kocourů Filip, Mikeš, Brian, Honzík, Jeremiáš.

Vymyslete vlastní

Buďte kreativní, jednoduše zapojte svou vlastní fantazii. Svému kocourkovi nebo kočičce tak můžete dát vlastní jméno, které v kalendáři nenajdete. Může to vyplynout z určitého zážitku spojeného s narozením, barvou a samozřejmě také povahou. Je vaše kočka velmi čilá nebo dokonce hyperaktivní, pojmenujte ji třeba Raketka, Rychlík, Čiperka.
Jistě máte i vy své oblíbené hrdiny a osobnosti, ať už sportovní, filmové či jiné? Dejte svému kotěti klidně jméno podle nich. V poslední době rozhodně nečiní výjimku taková jména jako Shrek, Mozart, Einstein, Agatha, Usain nebo třeba Michelangelo.

Co ocení děti?

Máte doma děti a chcete dát kočce takové jméno, které se jim bude líbit? Nebojte se využít názvy pohádkových hrdinů a postaviček, případně filmová jména. Nebo se svých dítek rovnou zeptejte, možná budete překvapeni, jaké krásné jméno vymyslí. Bude to Garfield, Mikeš, Kačenka, Modroočko, Taz, Tom, Silvestr nebo Casper?

Napište komentář