Jak vybrat nejlepší stelivo pro kočku

0

Pro našeho kočičího mazlíčka je kočičí záchod nezbytností. I když se kočka většinu dne zdržuje venku, měla by mít doma toaletu s dobrým stelivem. Na trhu existuje velký výběr steliv. Od těch nejlevnějších, která plní základní potřebu, až po ta nejdražší, zajišťující kočce velký komfort. Jak tedy vybrat to nejlepší stelivo z tak velké škály? Náš článek vám ty nejznámější představí a ulehčí vám tak výběr správného steliva.

Většina koček pochází geneticky ze severu Afriky. A tam se čurá do písku. Pro kočky je tedy zcela přirozené vyprazdňovat se do sypkého materiálu a své exkrementy následně důkladně zahrabávat. Stelivo by mělo dosahovat nejméně do poloviny kočičí toalety, aby mohla kočka pořádně hrabat. Kočka je velmi čistotná a používá svou domácí toaletu přirozeně. Pokud se tak neděje, jedná se o problém, buď zdravotní, nebo psychický, který je vhodné co nejdříve začít řešit (o tomto problému se můžete dočíst v našem článku: Proč kočka čůrá mimo záchod). Někdy je močení mimo toaletu způsobené nespokojeností s typem steliva. Pojďme se tedy společně podívat na specifika základních typů dostupných steliv.

Druhy steliva

1) Bentonitové hrudkující stelivo

Podestýlka pro kočky

Přírodní podestýlka

Bentonit je přírodní jíl. Tento typ jílu má póry, které se otevírají a zavírají, což znamená, že pohlcuje tekutiny a pevně je obemyká ve svých pórech, čím vznikají hrudky. Výhodou tohoto typu steliva je tedy vysoká absorbce a jednoduchá údržba. Jak jsme si již řekli, moč vytvoří hrudku, která se dá z toalety jednoduše vyjmout. Bentonitové stelivo velmi dobře pohlcuje pachy a svou strukturou nejlépe odpovídají charakteru písku, který je pro kočky nejpřirozenější. Na trhu je k dispozici řada druhů, od nejjemnějšího písku, až po větší krystalky. Nevýhodou tohoto typu steliva je však vysoká prašnost. Odpůrci poznamenávají, že kočka při hrabání vdechuje bentonitový prach, který se jí usazuje v těle. Vybrané hrudky není možné splachovat do humánní toalety – při styku s vodou se mění charakter steliva na mazlavou hmotu, která přilne na povrch odpadových trubek a může je ucpat.

2) Dřevěné peletky

Stelivo z přírodních vláken

Stelivo z přírodních vláken

Dřevěné stelivo, peletky nebo piliny jsou ekologické a mají dobrou absorbční schopnost. Jejich nevýhoda tkví v častějším vyměňování, neboť nepohlcují zápach. Peletky jsou vhodné i z pohledu úklidu – kočka je neroznáší po bytě, tak jako jemnější druhy steliva. Mnoha kočkám tento typ vyhovuje, ale některé ho odmítají vzhledem k velikosti peletek, které je tlačí do tlapek a pobyt v záchodku jim velmi znepříjemňují. Toto platí zejména pro koťata a starší nebo nemocné kočky.

3) Silikonové stelivo

Silikonová podestýlka

Silikonová podestýlka

Silikonová steliva jsou v současné době stále oblíbenější. Toto stelivo je vyrobeno z křemičitých silikagelů. Krystalky je nutno pravidelně prohrabávat pro přísun čerstvého vzduchu a vypařování. Kočičím tlapkám krystalky neublíží, jsou naomak jemné. Silikonové stelivo zcela absorbuje moč, takže musíme odstraňovat pouze exkrementy. Stelivo proto vydrží o poznání déle, než jiné druhy a skvěle pohlcuje pach. Nevýhodou silikonového steliva je nalepování krystalek steliva na tlapky a chloupky.  Má-li naše kočka krytou toaletu se silikonovým stelivem, strčme občas hlavu dovnitř, abychom si ověřili, jestli už není čas na výměnu.

4) Stelivo z recyklovaných materiálů

Stelivo z recyklovaných materiálů se vyrábí převážně z použitých plenek, čímž je zajištěna skvělá absorbční schopnost. Jeho předností je zejména nízká pořizovací cena, ovšem na úkor zápachu, neboť ho dokáže jen obtížně pohlcovat a je tak potřeba častější výměny.

TIP: Stelivo je základní potřeba pro vaší kočku. Prohlédněte si širokou nabídku nejprodávanějších podestýlek na Pesklubu.

Další možnosti steliva pro kočku

Dále lze zakoupit steliva parfemovaná, která nejen pohlcují pach, ale zároveň i příjemně voní.

Snažíme se ovšem vyhnout natrhaným novinám nebo klasické hlíně. Jednak nepohlcují pachy tak dobře, jako steliva komerčně vyráběná, ale zároveň mohou kočku svádět k močení na noviny, které jsme si odložili na stůl nebo do květináčů v obýváku – kočce totiž nelze vysvětlit, že ten samý materiál jednou k čurání je a jindy ne.

Mnoho chovatelů si oblíbilo igelitovou výstelku toalet, která značně usnadňuje čištění toalety. Pokud však máte kočičku, která se občas vydá močit mimo svůj záchod, měli byste zkusit igelit odstranit. Kočky při hrabání zatrhávají o igelit drápky a to jim pobyt na toaletě velmi znepříjemňuj.

Hrubost kočičího steliva

Hrubost steliva je pro spokojenost vaší kočky často zásadní. Většina koček preferuje jemné stelivo silikonového typu, které je však často na tlapkách vynášen ze záchodku ven. Pozor si dejte také na steliva, která mají ostřejší hrany. Jsou to zejména některá silikonová nebo ekologicky odbouratelná steliva. Mnoho koček, převážně těch starších, nemocných nebo obézních takové stelivo nesnáší, protože je z něj bolí tlapky.

Jak často toaletu čistit?


V zásadě platí, že odebírat hrudky moči či exkrementů bychom měli dělat denně. Podle typu steliv pak zhruba jednou za 14 dnů až 4 týdnů vyměňujeme celý obsah toalety. Záchod vymyjeme horkou vodou a při každé druhé výměně steliva vydrhneme desinfekčním prostředkem. Častěji drhneme toaletu, jen v případě, že je kočka nemocná. Příliš časté drhnutí záchodu saponáty není vhodné, protože ničí aroma, které cítí jen kočka a které chce a potřebuje k tomu, aby měla svůj záchod ráda. Kočka močí značkuje, což znamená, že si označuje své teritorium, což je v její toaletě žádoucí. Všechny druhy steliva je možné likvidovat stejně jako každý jiný odpad. Je ovšem možné naučit kočku na záchod lidský. Pak odpadají veškeré starosti s výběrem steliva i jeho údržbou.

Myslete především na to, že opakovaně použitá toaleta kočce páchne. Mnoho koček odmítá použít záchod, v němž se nachází exkrement. Problém také může nastat, když záchod před tím použila jiná kočka. Nejošemetnější jsou toalety zakryté, kde nevidíme obsah a občas na něj maličko pozapomeneme. Představte si, jak se pak cítí kočka, která vstoupí do uzavřené, špinavé toalety, když její čich je mnohem vyvinutější než u člověka?

Na druhé straně však přílišná hygiena také není na místě. Kočka potřebuje cítit, že jde o toaletu, nikoliv o sklad drogérie.

Závěr

Kočce nebo kočkám jednoduše musí stelivo vyhovovat, takže je důležité koupit takové stelivo, které bude mít ráda především vaše kočka. Z počátku bude nutné trochu experimentovat a zkoušet, zda ho kočka bez problémů přijme nebo ne. Ale ve chvíli, kdy kočka najde to svoje, bude pak bez problémů svůj kočičí záchod používat.

Napište komentář