Jak vycvičit psa na povely.

0

Chcete-li, aby váš život se psem byl opravdu harmonický, musíte psa vycvičit. Každý pes byl měl zvládat alespoň základní poslušnost a povel sedni, lehni, zůstaň…

Kdy a jak začít cvičit psa?

S výcvikem začněte co nejdříve. Ideálně hned druhý den poté, co si nového pejska domů přinesete. Kromě čistotnosti byste svého psa měli nejprve zvyknout na vodítko a na obojek. Otálet byste neměli ani s nácvikem pohybu bez vodítka a štěně co nejdříve naučte, aby přišlo na zavolání. Důvod je prostý. Malé neposlušné štěně lépe chytíte než neposlušného psa v plné kondici.

Starého psa novým kouskům nenaučíš?

Ale ano, jde to. Nejlépe se samozřejmě cvičí malé štěně nebo mladý pes, ale poslušnosti se může naučit i starší pes. Jen se musíte připravit na to, že dospělý pes má svou hlavu a vy budete potřebovat pořádnou dávku trpělivosti. Pokud jste si tedy pořídili staršího pejska, třeba z útulku, nedejte na řeči ostatních a do výcviku se klidně pusťte. Výcvik však musí být pro oba, pro psa pak zvlášť, zábavou a musí mít správnou motivaci. S malými štěňaty je v tomto ohledu jednodušší, ty se vám budou chtít zavděčit. Staršího psa musíte motivovat pořádnou porcí pochvaly nebo nějakou laskominou. Nové povely psa i staršího psa naučíte celkem snadno. Horší to budete v případě, když ho budete chtít odnaučit starým zvykům. Z typického psa gaučáka v jeho pěti letech jen horko těžko uděláte hlídače trávícího noci v boudě na zahradě.

Začněte s obojkem a vodítkem

První obojek by měl být lehký, ideální je nylonový, který psa nikde netlačí a lépe si na něj zvykne. Obojek musí být dostatečně volný, aby psa nikde neškrtil, ale také dostatečně těsný, aby se z něj štěně nemohlo vyvléknout. Ideálně byste mezi obojek a krk štěněte měli vložit dva prsty. Na obojek štěně učte při hře. V zápalu hry mu nebude věnovat takovou pozornost a lépe si na něj zvykne. Přesto počítejte, že si štěně bude chtít obojek sundat. Zatrhněte mu to rázným Fuj! a když přestane, odměňte ho pamlskem. Po několika minutách mu obojek sundejte a celý nácvik několikrát opakujte, dokud se pes s obojkem zcela nezžije. Pak se spolu vrhněte na vodítko. To by mělo být také lehké, psovi ho připněte na obojek a nechte ho, aby ho tahalo za sebou. Štěně si jistě rychle zvykne.

Jak začít s výcvikem psa?

Snažte se pochopit, jak váš pes myslí. Obrňte se trpělivostí a buďte důslední. Výcvik psa by měl mít na starosti jeden člen rodiny. Každý člověk je zvyklý při výcviku postupovat jinak a pes bude střídáním osob zmatený. Ze stejného důvodu používejte stále stejné povely. Před cvičením psa vyvenčete a nechte ho, aby se chvíli vydováděl. Lépe získáte jeho pozornost. Na druhou stranu to s dováděním před výcvikem nepřehánějte, abyste psa zbytečně neunavili. Minimálně ze začátku vybírejte pro výcvik klidné místo, kde nebude nic odvádět psí pozornost. Cvičte svého psa každý den v několika kratších lekcích. Pokud je to možné, cvičte z počátku na stále stejném místě. Jedna lekce by neměla být delší než pět až deset minut.

Nezapomeňte na odměnu

Nejlepší motivací je pro psa odměna. Po správném provedení povelu mu můžete dopřát něco malého na zub a nebo psa „jen“ dostatečně pochválit. Pokud nemáte s výcvikem žádné zkušenosti, můžete se přihlásit do kurzů poslušnosti na kynologickém cvičišti. Na cvičák můžete většinou se psem jakékoliv rasy, velikosti nebo věku. Váš pes musí být samozřejmě naočkován. Výcvik na cvičáku má své výhody, pes se naučí poslušnosti pod odborným vedením, bude lépe vycházet s jinými psy a oba získáte nové kamarády.

Jdeme na to, povel Sedni!


Jedním ze základních povelů je Sedni!. Psa na vodítku si postavte k levé noze. Do pravé ruky vezměte vodítko a pamlsek. Pak dejte psovi povel Sedni! A zároveň mírně levou rukou zatlačte na záď a psa přitlačte k zemi. Pravou rukou potáhněte vodítko spolu s pamlskem směrem nad hlavu tak, aby pes pamlsek neztratil z dohledu. Takto si pes sám, ve snaze neztratit pamlsek z očí, sedne. Až to udělá, tak ho pořádně pochvalte a odměňte. Celý proces zopakujte několikrát a uvidíte, že pes velmi brzo pochopí, co se po něm žádá.

Povel Lehni!


Naučit psa povel Lehni! je jednoduché, pokud pochopíte, jak si pes lehá. Psa si posaďte vedle sebe, do pravé ruky vezměte pamlsek a levou položte na ramena. Ruku s pamlskem dejte před jeho čenich, řekněte Lehni!, a pamlsek posuňte kousek před přední nohy a jemně ho zatlačte do zad. Jakmile se pes dotkne lokty země, pochvalte ho. A pokuste se ho ještě několik vteřin udržet v lehu. Povel Lehni! zkoušejte z různých poloh, nikoliv pouze ze sedu, ale i ze stoje. Pejsek by si mohl osvojit návyk lehat si přes sed. Pokud se pes lehnutí brání, můžete mu citlivě nohy „podseknout“, ale opatrně. pravá ruka se vsune za pravou přední nohu a uchopí se levá přední noha.Ta se natáhne dopředu a tím pádem se podrazí i pravá noha.

Povel Zůstaň!


Trošku více trpělivosti bude chtít nácvik povelu Zůstaň!. Pes by měl správně vydržet na jednom místě tak dlouho, dokud mu nepovolíte odchod. Výcvik začněte v lehu psa u vaší nohy. Vodítko držte v levé ruce. Dejte povel Zůstaň!, a dlaň levé ruky položte psovi před nos. Pak se otočte čelem před psa a zůstaňte stát. Poslušnost podporujte slovy “Hodný, pejsek”, to je zůstaň atd. Počkejte několik vteřin a pak psa uvolněte pokynem Sedni! nebo Volno!. Celý postup opakujte, ale pomaličku se od psa vzdalujte, ale tak aby na vás pořád viděl. Nezapomeňte psa chválit, pokud se chová podle vašich příkazů.

Povel přivolání Ke mně!


Jedním ze základních povelů je přivolání. Pes by v tom okamžiku, měl všeho nechat a přiběhnout k vám. Musí však vědět, že se mu to vyplatí a máte pro něj něco lepšího než mu může nabídnout jeho aktuální objekt zájmu. Proto už ze samotného tréninku udělejte zábavu. Pro nácvik si vyberte prostředí, kde vás nebude nic rušit, a kde psovi nehrozí žádné nebezpečí. Pro výcvik používejte dlouhé vodítko, pokud je to nutné. Psa přivolejte a lákejte ho k sobě, pokud k vám rychle přiběhne odměňte ho. Pokud ho cestou k vám zaujme něco zajímavější, škubněte zlehka vodítkem.

Napište komentář