Kastrace koček, proč a kdy kastrovat kočku?

2

Důvodů pro kastraci koček může být hned několik. Tím prvním a hlavním je samozřejmě zamezení zabřeznutí. Kastrace jinak také „ovariektomie“ či „sterilizace“ není nikterak náročný chirurgický zákrok, který navíc dodá vaší kočce lepší psychickou pohodu. Tím, že bude omezen přísun pohlavních hormonů, kočka nebude mít potřebu toulat se, říje u ní bude potlačena. To má za pozitivní následek také snížení výskytu některých nebezpečných chorob, které se přenáší právě stykem s cizími kočičími jedinci.

U samičky slouží kastrace také k vyloučení možnosti vzniku rakoviny vaječníků, dělohy a mléčných žláz. U kocoura zase kastrací omezíte jeho nervózní chování v období říje. Obzvláště nepříjemné je třeba značkování kocourů močí, což v bytě rozhodně kvitovat nebudete. Obecně se dá říct, že doma chované kočky vyžadují kastraci více, než ty, které jsou chované venku.

Kdy kastrovat kočku?

Samici můžete vykastrovat již před obdobím první říje (mrouskání), kdy se projeví pohlavní dospělost. Je to ideální doba, ve které lze zabránit zabřeznutí. Stále se objevuje názor, že kočka by měla alespoň jednou za život zabřeznout, ovšem již je odborně dokázáno, že je to nepravda. Pravdou je spíše opak, kočky s kastrací se dožívají vyššího věku, jsou celkově spokojenější a zdravější. Pohlavní dospělost kočičí samičky nastává kolem půl roku života, kastraci tedy provádíme nejlépe již v tomto čase. Později lze kočku kastrovat kdykoliv.

Kdy kastrovat kocoura?

Doporučený věk pro kastraci kocourů je trošku později, což je dáno samozřejmě o něco později přicházející pohlavní dospělostí. Na rozdíl od kočky, kocour je pohlavně dospělý zpravidla v 10. až 12. měsíci svého života. Pozor, předčasná kastrace může vést k nečekaným hormonálním poruchám, změně vzhledu nebo dokonce k urologickým potížím, proto lépe později než předčasně.

Co je při kastraci odstraněno?

Kastrace je v podstatě banální zákrok, trvá cca 30 minut a je prováděn v narkóze. Kastrace koček se obvykle provádí několika způsoby.

 • Ovariohysterektomie – zákrok, kdy je z těla kočky chirurgicky odstraněno celé pohlavní ústrojí vaječníky, vejcovody a také děloha. Odstraní se produkce samičího hormonu estrogenu a tím se zamezí říji a pohlavním stykům.
 • Ovariektomie – zákrok, kdy jsou odstraněny pouze varlata nebo vaječníky. Nemá oproti první variantě významné výhody či nevýhody.
 • Sterilizace – spíše alternativní metoda kastrace spočívající v podvázání vaječníků. Sterilizace nijak neovlivňuje hormonální hladinu, kočka stále bude mít říji, ale nebude moci zabřeznout. Sterilizace také nemá žádný efekt jako ochrana před rakovinou.

 

Cena kastrace

Ceny se samozřejmě liší podle jednotlivých veterinárních středisek. Cena kastrace u holek se obvykle pohybuje mezi 800-1600 Kč. U kluků je zákrok jednodušší, zaplatíte mezi 500 a 1000 Kč. Další příplatky záleží jak kočku na zákrok připravíte, jestli bude neklidná, agresivní nebo ji necháte v pooperační péči u veterináře. Pak se může cena vyšplhat třeba i přes 3 000 Kč.

Péče po kastraci

Po kastrování dejte svému domácímu mazlovi trochu času na rekonvalescenci. Kocouři si nevyžadují tolik péče jako kočky, u kterých je především důležité hlídat, aby si nelízaly ránu po zákroku. Probouzení po narkóze by mělo být pokud možno pomalé a opatrné. Zvíře může být dosti zmatené, proto mu zajistěte pohodlný a také bezpečný pelíšek. Tak aby nedošlo k pádu nebo podobným komplikacím. Krmení můžeme nabídnout až po plném nabytí vědomí a po malých dávkách, abyste zamezili zvracení. Při šití vnějšími stehy se tyto vytahují zhruba po týdnu při kontrole u veterináře.

Co se změní

Chování kočky po kastraci je klidnější, kocouři nejsou agresivní. Je to způsobeno omezením přísunu pohlavních hormonů. Ovšem pozor, jsou tu také některá relativní negativa. Především je to ztloustnutí, které takto ošetřeným kočkám hrozí. Po kastraci jsou lenivější, mají větší chuť k jídlu. Co to znamená pro vás chovatele? Tak především velmi pečlivě hlídejte kočičí jídelníček, zajistěte svému mazlíkovi co nejvíce pohybu. Po vykastrování jsou kočky mnohem přítulnější nejen k dospělým, ale také k dětem.

A co inteligence?

Diskutuje se o tom, zda nemá kastrace negativní vliv na intelekt a učenlivost kočky. Zdá se ale, že tato obava je neoprávněná. Ba naopak, uvědomme si, že kastrovaná kočka chce být mnohem více v kontaktu se svým majitelem a pánem, proto se může také snáze učit.

Výhody kastrace:

 • Kočky nebudou produkovat samiččí hormon estrogen a tím se zamezí říji a pohlavním stykům
 • Zamezuje možnost březosti u koček
 • Kastrace je prevencí chorob, například rakovina vaječníků a dělohy.
 • Snižuje pravděpodobnost rakoviny struků.
 • Je prevencí nežádoucích koťat a jejich často neblahého osudu
 • Z výše popsaných důvodů se kočky dožívají průměrně vyššího věku

 

Nevýhody kastrace:

 • Zvyšuje riziko obezity, kočky jsou klidnější a mají větší chuť k jídlu, podle toho je třeba sledovat a případně upravit jídelníček
 • Snižuje celkovou úroveň aktivity koček (ne vždy je to postřehnete).
 • Možné pooperační komplikace spojené s olizováním rány či roztržení stehů. Je třeba sledovat.
 • Znemožňuje pochopitelně chov

 

Krmení po kastraci

Už jsme zmiňovali, že po kastrování má kočka tendenci dosti přibírat na váze. Lepší než řešit problém v podobě obezity až když nastane, je prevence spočívající ve výběru vhodného krmení. Existují dokonce specializovaná krmiva s nižším obsahem tuků, která jsou také šetrná k vylučovacím orgánům. Zamezí velmi dobře vzniku urologických potíží, které jsou jedním z největších rizik.

Kastrovat či nekastrovat?

Už máte jasno? Nebo ještě váháte, zda k tomuto často nezbytnému zákroku přistoupit? Pak zvažte všechna pro a proti, tedy početnost vrhu, vnější prostředí a klima, možnosti krmení, nebezpečí toulání, agresivitu jedince a další faktory. Kastrace není vhodná u chovných plemenných kocourů a koček, dále u jedinců, kterým hrozí zdravotní komplikace, případně u koček, které žijí ve větší sociální skupině, kde mají dominantní postavení.

Komentáře: 2

  • Dobrý den Lenko,

   ano, kočku můžete po dosažení dospělosti kastrovat kdykoliv. Ideálně, když se detailů zeptáte vašeho veterináře, který bude kočku kastrovat.

   Jarda

Napište komentář