Moskevský strážní pes

1

Plemeno moskevský strážní pes je v celé Evropě poměrně málo rozšířené, nicméně se tato situace začíná zlepšovat a toto plemeno se dostává stále více do povědomí našich chovatelů. Může za to nejen vzhled, ale především povahové vlastnosti, které jsou bezkonkurenční. O tyto psy projevují zájem například policejní psovodi, ale i chovatelé ovcí, kteří je využívají k ochraně stád před vlky nebo zdivočelými psy.

Historie plemene

Moskevský strážní pes je výsledkem reprodukčního křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého loveckého psa. Toto plemeno bylo vyšllechtěno zejména pro potřeby Rudé armády. Byli cvičeni na hledání min a upozorňování na útoky jedovatým plynem, pro ničení tanků, dále pak k ostraze vojenských i státních objektů a objektů zvláštního určení (věznice s nejvyšší ostrahou, raketové základny apod.), kde je zapotřebí nekompromisního zásahu proti narušiteli. Šlechtění probíhalo po druhé světové válce ve stanici Rudá hvězda pod vedením vedoucího školy vojenské kynologie generálmajora G. N. Medvěděva. Cílem bylo získat velkého psa, nenáročného na podmínky, ostrého a dobře zvladatelného.

Moskevský strážní pes – Stručný standard

Standard byl schválen a přijat Ruskou federací chovatelů služebních psů v roce 1985, jeho poslední aktualizace a drobné úpravy byly provedeny 10.10.2003.

První pes, který je považován za zakladatele plemene MSP, se jmenuje Orslan.

  • Celkový vzhled: Moskevský strážní pes je velkého vzrůstu, silné kostry, masivní, s dobře vyvinutým svalstvem, vytrvalý, nenáročný na chov v různých klimatických podmínkách, nedůvěřivý k cizím, doporučuje se pro strážní a jiné druhy služeb.
  • Výška v kohoutku: Nejcharakterističtější výška pro psy je 77 až 78 cm a pro feny 72 až 73 cm, spodní hranice u psů je nejméně 68 cm, u fen 66 cm, horní hranice výšky není dána.
  • Hlava: Hlava je velká, mohutná, široká v lebeční části, s dosti hlubokým přechodem od čela k široké mordě, zuby jsou velmi silné, velké s nůžkovým skusem, řezáky jsou v jedné linii. Uši zavěšené, trojúhelníkového tvaru, silné u kořene, pevně přiléhající předním krajem k lícním kostem.
  • Tělo: Hrudník je hluboký, široký, dlouhý s okrouhlými žebry, který se viditelně rozšiřuje k zadní části. Končetiny jsou přímé a paralelní, tlapy jsou velké a kulaté. Ocas je vysoko nasazen, u kořene silný, při vzrušení se zvedá nad linii zad.
  • Srst: Srst je hrubá, delší, těsně přiléhající, hustá, s dobře vyvinutou podsadou. U psů jsou více vyvinuty okrasné chlupy, které jsou vidět na krku v podobě hřívy a za ušima, na nohou a na ocase.
  • Barva: Zbarvení je rezavé s bílou, skvrnitě bílé s rezavými, šedohnědými nebo sobolovými plotnami nebo pláštěm, Hruď, přední končetiny do výše lokte, zadní do bérce a konec ocasu jsou bílé. Povinné je tmavší zbarvení na hlavě než na těle, tmavé „brýle“ rozdělené bílým pruhem.
  • Pohyb: Charakteristickým pohybem pro toto plemeno je krátký klus a těžký cval.

moskevskyp_strazni_pesPéče

Péče o moskevského strážního psa není příliš náročná. Na klimatické podmínky jsou moskeváci absolutně nenároční. Jejich hustá srst je dobře ochrání před zimou i horkem. Srst tohoto plemene nepřiléhá, je dlouhá a hustá. Moskevák líná 2x do roka (na jaře a na podzim), v tomto období je potřeba je často česat. V čase, kdy pes nelíná, stačí jeho srst 1x týdně vyčesat. Mytí srsti nevadí, ovšem již z minulých článků víme, že s mytím to nepřeháníme.

Výcvik i výchova musí být důsledné (co mu zakážete jednou, to tak musí zůstat). Neplatí na něj bití, spíše naopak. Je to plemeno známé tím, že je od narození čistotné, ale jsou i výjimky.

Pohyb nevyžaduje, ale umí se přizpůsobit dennímu režimu svých psovodů. Do té doby, než mu bude minimálně 1 rok, se ale jeho klouby nesmí přetěžovat dlouhými procházkami, protože je náchylný k dysplazii kyčelních kloubů. Stejně tak dávejte pozor na krmení svého moskeváka, neboť je zapotřebí zamezit vzniku obezity, která ještě zhorší problémy s klouby. Nehodí se pro běhání při kole a také pro většinu psích sportů, protože je více těžkopádný.

Povaha

Na první pohled nám moskevský strážní pes může připomínat bernardýna. Nezdědil po něm hezký a mírumilovný vzhled, ale především obrovskou oddanost svému pánovi, potažmo celé rodině. A také velmi dobrou cvičitelnost. Jeho další předek, kavkazský ovčák, mu odkázal velice silné zuby, vynikající pohybovou soustavu, ostrost a velkou agresivitu. Agresivita u moskevského strážního psa vyžaduje samostatnou kapitolu. Právě agresivita útoku, ostrost, zloba, síla a neúplatnost z něj dělají jedinečného ochránce a služebního psa. Cenná je ovšem u tohoto plemene kombinace s výjimečně milým, mírumilovným, oddaným a přirozeně podřízeným přístupem ke svému majiteli a celé rodině.  Zvláštní je i inteligence a schopnost samostatného vyhodnocení situace a rozhodování. Pes dokáže velice dobře rozeznat situaci, kdy je potřeba zasáhnout. Není agresivní, dokud nemá pádný důvod. Nezvaným návštěvám ale rozhodně nedává šanci, neproklouzne mu ani myška. Pro svého páníčka by udělal všechno na světě a také si od něho nechá všechno líbit. Nikdy se proti němu nepostaví a je vždy připraven ho ochránit. Moskevský strážní pes se lehce cvičí, jednou naučený povel si pamatuje i bez opakování.  Je to typický rodinný pes, který velmi dobře vychází i s dětmi a v jejich přítomnosti je opatrný.

Chov Moskevského strážního psa v ČR

Historie moskevského strážního psa v České republice není příliš dlouhá. Major ruské armády, který se zde oženil, si s sebou přivezl psa a fenu. Tento pár měl dvě štěňata, pejska a fenku, z nichž už bohužel ani jeden nežije, ale fena (Andy Ardea CZ) odchovala dva vrhy štěňat. Právě tyto odchovy spolu se zvířaty importovanými ze země původu tvoří chovatelskou základnu u nás. České republice se momentálně nachází asi 10 chovatelských stanic a počet jedinců už překročil hranici 300. Většina z nich je stále aktivní a proto se toto plemeno těší rozmachu i v naší zemi. Nejpočetnější populace tohoto plemene je v Rusku, armáda ho ale již nevyužívá.

 

Přehled chovných stanic v ČR:

  • Neohrožený strážce● Těšínské nebe ● Z linie Romanovců● Kanelo ● Ze starého města● Ruský medvěd● Obrie srdce ● Od beskydských vrchů ● Z Edmontova srdce● Velvarská farma

 

Závěr

V moskevském strážním psovi získáte nejenom milující a oddané zvíře, ale především neúplatného strážce své rodiny a majetku, který je vždy připraven za vás dát život.

1 komentář

Napište komentář