Jak vybrat nejlepší granule pro psa?

3

Rozhodli jste se, že budete krmit svého psa suchým krmivem, tedy granulemi, ale nevíte, jak se v široké nabídce orientovat? Tento článek má za úkol Vám s tímto problémem pomoci a najít odpovědi na Vaše otázky.

Na co se zaměřit?

Klíčem k výběru je číst etikety uvedené na granulích. Nejdůležitějším údajem je tzv. složení krmiva, které je povinné a kontrolovatelné. O kvalitě produktu vám hodně napoví správné označení jednotlivých složek. To znamená, že na prvním místě bychom měli nalézt informaci typu kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka.  V žádném případě bychom tam neměli nalézt: vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty a podobně.

Výrobci musí obsah surovin na etiketě řadit za sebou v sestupném pořadí, což znamená, že na prvním místě je surovina, které je v krmivu obsaženo nejvíce, na druhém místě ta surovina, které je druhé nejvíce atd. Na druhém či dalším místě se mohou objevit obiloviny. I ty by měly být jednoznačně deklarovány, např. pšenice, rýže, kukuřice, ječmen, oves atd. Zároveň by se tam měly objevit pouze jedenkrát a ne jako přídavek i v jiném produktu. 

 

Je také důležité zaměřit se na další aspekty, které vašeho psa ovlivňují:

Aktivita

Je to jednoduché: čím více pes pracuje, tím větší má energetické nároky, aby se udržel v dobré kondici. Granule s vysokým podílem energie jsou vhodné například pro pracovní psy, psy trénující agility, lovecké psy a také pro psy v rekonvalescenci. Pozor, i když váš pes hodně sportuje, je třeba jeho váhu a krmnou dávku sledovat. Při dlouhodobém přebytku energie pes začne nabírat nadváhu. Kvalitní krmiva této kategorie mají vyšší podíl bílkovin a energie z tuků případně v kombinaci s obilovinami. Nejčastěji je výrobci označují jako Performance, Energy, Active, Sport, Core, Stamina apod.

TIP: Psi, kteří žijí nebo tráví většinu času venku při nižších teplotách, potřebují také více energie než psi, kteří si užívají mírných podmínek. Hustota a kvalita srsti, množství tělesného tuku a kvalita úkrytu jsou přímo úměrné jejich potřebě energie.

Věk

Štěňata a junioři  mají vyšší energetické potřeby než dospělí. Krmivo s vyšším obsahem proteinů, ale středním (ne moc vysokým) obsahem tuků je ideální. Trpasličí a malá plemena dospívají již v prvním roce života. Velké plemeno (do 45 kg) může být štěnětem 12 – 18 měsíců jejich života a v 18 měsících končí jejich růst.  U obřích plemen (nad 45 kg) je růst ještě pomalejší. Konečné hmotnosti dosahují v 18 měsících, ale vývoj kostí, zejména lebky, je ukončen až ve dvou letech. U velkých plemen je důležitý obsah glukosaminu a chondroitinu,  nezbytných pro dokonalou stavbu kloubní tkáně. Tato krmiva jsou označená Puppy a Junior.

Dospělí psi potřebují ke svému životu vyvážený poměr bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Dospělý pes velkého až obřího plemene potřebuje podpořit svůj vysoce namáhaný pohybový aparát. Glukosamin a chondroitin pomáhá chránit namáhané klouby těžkých psů před poškozením. Granule jsou označené jako Adult.

Stárnoucí pes senior potřebuje potravu s nižší energetickou hodnotou, stravitelnost by měla být naopak co nejvyšší. Trávení potravy a vstřebávání živin nesmí psa vyčerpávat a unavovat. Starší psi jsou méně aktivní a přebytek energie by vedl k nadváze, která by zatížila jejich metabolismus. Granule nesou označení Senior.

Velikost

U velkých plemen je důležitá kontrola hmotnosti, díky níž snížíme rizika poškození kostí a kloubů. Větší granule pro psy velkých a obřích plemen usnadňují příjem potravy, zabraňují nadměrnému polykání a následné plynatosti. Pro malá plemena je tvar a velikost kvalitních krmiv také přizpůsoben jejich malým tlamičkám. Malí psi mají mnohem rychlejší metabolismus než velcí psi, podle to ho také výrobci upravují složení. Výrobci označují určení velikost obvykle anglickými názvy od nejmenšího:  Mini/Small, Medium, Large, Extra Large, Giant. Případně jen zkratkami S, M, L, XL. 

Jak vybrat nejlepší granule. Různé velikosti a tvary granulí Brit Premium.

Různé velikosti a tvary granulí Brit Premium.

Speciální granule

Rozmnožování – energetické požadavky březí feny se nezvyšují významně až do poslední třetiny březosti, kdy mohou vzrůst až třikrát. Kojící fena pak potřebuje až osminásobek energie ve srovnání s fenou stejného věku, která nekojí. Najdete je pod názvy Breeding, Starter, Mothercare.

Kastrace - je obecně známo, že kastrovaní jedinci mají menší potřebu energie. Nicméně žádná současná studie jednoznačně neprokázala, že by kastrovaní psi potřebovali méně kalorií. Vzrůst váhy u takových jedinců se přičítá spíše zvýšenému apetitu, a nebo snížené aktivitě. Granule pro kastrované psy jsou označené Castrate. 

Váha – na trhu existují i dietní krmiva, která mívají nízký obsah tuku a vyšší obsah uhlovodanů. Při výběru takového krmiva je třeba být pozorný, neboť některá krmiva pouze zvyšují obsah vlákniny v potravě, aby se pes cítil sytější. Nejdůležitějším pravidlem je ovšem snížit objem stravy a zvýšit fyzickou aktivitu psa. Tyto granule mají označení Light, Diet, Weight management/control.

Alergie – některá krmiva mají složení vhodné pro psy s různými alergiemi. Alergii vám potvrdí váš veterinář, který vám doporučí i vhodné krmivo. Nejčastější potravinové alergie jsou spojené s průjmem, kožními záněty a vyrážkami, vypadáváním a špatnou kvalitou srsti. Granule pro alergické psy (Hypoalergenní granule) neobsahují problémové suroviny jako sóju, obiloviny, konzervanty, kuřecí maso apod. Jsou zpravidla založeny na bázi stravitelného jehněčího masa, ryb, rýže, brambor, ovoce. Granule mají označení jako Hypoallergenic, Lamb & Rice. Vhodná jsou také ultraprémiová krmiva označovaná jako Grain Free, Ultra Premium, Holistic.

TIP: Pokud měníte psovi značku či druh granulí, změna musí být postupná a trvat minimálně 14dní. Postupně novými granulemi nahrazujte současnou stravu. V opačném případě může pes dostat průjem. Není to ovšem projev alergie a vše by se mělo brzy srovnat. Přečtěte si více o léčbě průjmu: Co na průjem u psa.

Složení granulí

Bílkoviny – jsou potřebné k tvorbě nových tkání, k růstu a k udržování a nápravě tkání stávajících. Jsou základní stavební složkou všech orgánů v těle psa. V krmné dávce by měly mít zastoupení přibližně od 20 – 30%
Aminokyseliny – jsou základními stavebními jednotkami bílkovin
Tuky – mají funkci zásobních a energetických látek a zároveň jsou nosiči vitamínů (A, D, E, K). Jejich množství v krmné dávce určuje věk i využití psa. Je to přibližně od 9 do 20 %
Sacharidy – jsou hlavním zdrojem energie. Krmná dávka by měla obsahovat asi 20 % stravitelných sacharidů
Vláknina - podporuje správnou činnost střev. V krmné dávce by měla být od 3 – 5 %, u krmiv pro obézní psy až 20 %
Vitamíny- jsou velmi důležité pro organismus. Podílejí se na aktivitě řady enzymů a jsou nezbytné pro život.
- důležitý pro tvorbu kostry, zubů, srsti a kůže atd.
E – chrání buňky v organismu, má význam pro plodnost, svaly a nervy atd.
C- podporuje organismus proti poškození a má velký význam pro imunitu atd. (není doporučená minimální dávka, vytváří se v játrech u zdravých psů)
H – biotin má vliv na správnou funkci jater a kvalitu srsti a kůže B – široká skupina vitamínů, která se podílí na správném fungování zažívacího traktu atd.
A – nezbytný pro růst a dobrý zrak atd.

Potřeba bílkovin a tuků podle AAFCO (The Association of American Feed Control Officials)

  • Štěňata – 28% bílkovin, 17% tuků
  • Dospělý pes – 18% bílkovin, 9-15 % tuků
  • Aktivní pes – 25% bílkovin, 20% tuků
  • Závodní saňový pes – 35% bílkovin, 50% tuků
  • Kojící fena – 28% bílkovin, 8-17% tuků

 

Na co si dát pozor

Velkým problémem ve výběru granulí je přítomnost alergenů. Patří mezi ně zejména sója, chemické konzervanty, vajíčka nebo mléko. Pro zdravého psa to nemusí být nepřekonatelný problém. Pro citlivé psy mnohdy stačí i velice malé koncentrace a může vzniknout velký problém. Je nezpochybnitelné, že část psí populace může trpět alergiemi na pšeničný lepek, stejně jako u populace lidské. Potravinářská barviva také tvoří značnou část alergenů, která mohou být pro psa nebezpečná. Důležité je upozornění, že Kvalitní krmivo by mělo obsahovat co nejnižší procento soli.

Šetřit se nevyplácí

Úchvatná reklama nerovná se úchvatné složení.

Úchvatná reklama nerovná se úchvatné složení.

Při výběru se neřiďte jen cenou, ale dbejte zejména na kvalitu! Mějme na paměti, že zdravý a dobře živený pes méně často navštěvuje veterináře! Tvrzení, že co ušetříte na granulích, vydáte za léčbu, není žádný mýtus.

Jistotou zůstává, že krmiva zakoupená v supermarketech či hypermarketech nebo takzvané ekonomické řady nemají s kvalitním krmením nic společného. Nekvalitní složení (hodně obilovin a soli, málo masa, chemická konzervace atd.) je totiž jedním z hlavních znaků těchto granulí.

Jenže pak nastává opačný případ. Mnoho lidí se domnívá, že když svému psovi kupují poměrně drahé granule, tak je to záruka kvality. Bohužel to není pravda a cena vždy neodpovídá kvalitě. I některá drahá krmiva, která se tváří jako špička, jsou svým složením vhodná spíše pro vegetariány, což je ovšem nežádoucí, neboť je pes od přírody masožravec, takže když už musí jíst nepřirozenou stravu v podobě granulí, měla by alespoň obsahovat dostatečné množství masa. Takže co z toho jasně plyne, že cena granulí ještě není zárukou kvality a že nejdůležitější je složení granulí.

Jak poznat, že granule psovi sednou?

Stupnice průjmových projevů

Stupnice průjmových projevů. Obrázek č. 2 je zdravá stolice.

Prvním prokazatelným znakem jsou pevné, tmavé výkaly odpovídajícího množství, což je zárukou, že krmení je pro psa dobře stravitelné. Po delší době (6-8 týdnů) se projeví další viditelné účinky, a to lesklá srst, dobrý stav kůže bez lupů, psychická pohoda zvířete. Pes je živý, plný energie a vypadá dobře. Pokud budete s granulemi spokojeni i nadále, značku neměňte.

Ovšem v  případě, že pes neprospívá (má zažívací problémy, špatnou kvalitu srsti, lupy, hodně stolice světlé barvy atd.), je na místě značku změnit. Přechod provádějte postupně po dobu 10 dnů. První den dejte psovi jen trochu nového krmiva (cca 20% nového a 80% původního), v dalších dnech poměr pomalu zvyšujte.

Závěr

Většina z nás chce svému čtyřnohému společníkovi poskytnout to nejlepší. Však jsme to také my, na kom je pes plně závislý. Je prokázáno, že správným výběrem krmiva lze předcházet vzniku alergií či jiným zdravotním komplikacím. Správná strava má tudíž nezanedbatelný vliv nejen na kvalitu života pejska, ale i na jeho délku.

Komentáře: 3

  1. Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jaké granule by jste nám doporučili? Na ceně nezáleží! Máme 4měsičního Anglického buldoka, krmíme Hills pro štěňata protože po Calibře,Fitmin a Ontariu měl průjem! Bohužel teď nám začal až moc línat! Chtěla jsem pouze doplnit vitamíny „Giom“ na línání.. ale bylo mi řečeno že mám změnit granule a bude vystaráno..jenže jaké? na trhu jich je tolik… každý si preferuje to své.. a hlavně když ten náš pes má hned ze všeho průjem tak mu to nechci zbytečně komplikovat opět zkouškou nových granulek.
    Určitě potřebujem aby tam bylo něco na klouby protože nám přibírá i 2kg za měsíc, něco na svaly atd.. dále pak na to línání něco.. a aby výrobce měl i konzervy protože mu to někdy střídáme (myslí si že jí něco lepšího ) :)
    Děkuji moc, snad se dočkám odpovědi.

Napište komentář