Proč kočka čůrá mimo kočkolit?

0

Kočka je od přírody velmi čistotné zvíře. Pokud se vám tedy stane, že přijdete domu a zjistíte, že váš mazlíček vám zanechal nemilý dárek na koberci nebo na sedačce, je jasné, že má nějaký problém. Za jejím chováním lze hledat vážný důvod, buď zdravotní, nebo psychický, který jí k tomuto kroku dohnal. Kočka tím totiž dává jasně najevo, že se necítí dobře nebo že jí něco nevyhovuje.

Zdravotní důvody

Nejprve je potřeba zjistit, co stojí za příčinou močení nebo kálení mimo kočičí toaletu. První, co je třeba udělat, je vyloučit zdravotní komplikace. Nečistotnost může být vyvolána tělesnými obtížemi a bolestmi, proto je nezbytné, aby kočku prohlédl veterinář. Problém můžou způsobovat například cystitidy a močové kameny v močové trubici (především u kocourů), v případě exkrementů jsou to různá průjmová onemocnění. Objevíte-li v moči nebo trusu krev, bude nejpravděpodobnější příčinou nějaký zdravotní problém.

Možné příčiny

  • Kočka získala na svém WC špatný, či dokonce bolestivý zážitek
  • Nevyhovuje ji používané stelivo či změna typu steliva
  • Do rodiny přišel další člen rodiny
  • WC je umístěno na nevhodném místě se špatným přístupem
  • Kočka přibrala a již se pohodlně nevejde do záchodku
  • Nevhodný dezinfekční prostředek, obsahující např. amoniak
  • Majitel dostatečně často nevymění pomočené a pokálené stelivo

Psychika

Jestliže jste tělesné příčiny vyloučili, musíte se zaměřit na psychickou oblast. Kočky obvykle močí na místa, kde se nejvíce zdržují jejich oblíbení lidé, nebo na předměty, které těmto lidem patří. Proto se může stát, že nechtěné překvapení najdete třeba v posteli, na pohovce, v botách nebo na odloženém prádle Kočky tímto způsobem vyjadřují určitou stížnost na poměry, které dle jejich úsudku jsou nesnesitelné. Reakce majitele však často nesplní jejich očekávání, protože místo odstranění příčiny problému, se majitel uchýlí k  trestu, který ovšem problém nevyřeší. Kočky totiž nemůžete nátlakem nutit k činnostem, které u nich vyvolávají strach nebo nejistotu. Buď dobrovolně spolupracují, nebo utečou, v krajních případech urputně bojují.

Kočky jsou velmi citlivé na stres a odolnost vůči němu je velmi individuální záležitost. Pro některou mohou být velmi stresující i malé změny z každodenní zaběhlé rutiny. Jiné kočky samotářky může rozrušit třeba návštěva cizích lidí či hlučná rekonstrukce bytu. Také stěhování či pobyt v cizím prostředí během prázdnin některé kočičky velmi špatně snášejí. Některé dokonce dokáže rozrušit i nový kus nábytku. Příčin stresu může být jednoduše velmi mnoho. Proto se zamyslete, jestli se v  životě zvířete něco nezměnilo. Jak jsme již nastínili, nemusí to být z lidského vnímání nic zásadního, ale z kočičího úhlu pohledu se může jednat o nepřekonatelný problém. Všeobecně však myslete na to, že kočky mají rády rituály ve všech denních činnostech rodiny. Každé narušení těchto jistot vede ke stresu, který mnoho koček demonstruje protestním močením či kálením.

Značkování

Značkování je typické především pro kocoury, přesto však není úplně výjimečné ani u koček. Jedná se o typické chování, jehož prostřednictvím zanechávají kocouři značky pro ostatní příslušníky svého druhu. Jde převážně o značení teritoria, ve kterém se kocour pohybuje. Může se jednat o dveře, vchody, průchody, či v bytě jde o místa spojená s majitelem, jako je postel, oblečení, obuv. Nejde však o žádný projev msty či nevole, ale převážně jde pouze o značení svého prostoru, přeznačkování jiných pachů a dávání najevo, že je zde kocour připravený k páření.

Značkování sebou ovšem přináší velmi intenzivní zápach. Dost často ze začne linout z kocouří toalety v průběhu růstu, všeobecně se dá říct, že od přibližně půl roku věku je možné poprvé cítit intenzivnější zápach moči, který se následně stupňuje. Zápach lze přirovnat k pachu čpavku.

Značkování se lze zbavit poměrně snadno – ve většině případů řeší tento neduh kastrace.

Kastrace

Ve společnosti stále přetrvávají předsudky, že kastrace kočkám škodí. Není to pravda, protože jim naopak může prodlužit život. Provést kastraci je ideální u samic již v období po prvním mrouskání (kočičí říji), což je jednoznačnou známkou pohlavní dospělosti zvířete. Kocour začíná značkovat kolem 4 měsíce věku. Kočky jako samice začínají značkovat o něco později. Kastrace kocoura bývá v tomto směru úspěšná asi z 80%. U samic je úspěšnost značně menší, především u koček podléhajícím stresu a strachu.

Co dělat, když kočka čůrá mimo záchod?

Myslete na to, že fyzický trest kočce nijak neprospěje, protože se chová podle své přirozenosti. Trestání za nečistotnost může celou situaci ještě zhoršit. Trest od člověka, kterému důvěřuje, považuje za krutost a její psychická nestabilita a stres se ještě prohlubuje. Raději zkuste přijít na pravděpodobnou příčinu nežádoucího chování, a pak se snažte tuto příčinu odstranit nebo alespoň zmírnit.

Nejjednodušší případy tohoto nežádoucího chování souvisí s nevyhovující toaletou. Nabídněte kočce větší množství toalet s různým druhem steliva na několika místech v bytě.

Jelikož kočky značkují své teritorium kromě moči také škrábáním a sekretem žlázek přítomných na tlapkách, je dobré umístit na místa, kde kočka značkuje škrabadla.

Ke kočce přistupujte klidně, mějte s ní trpělivost. Věnujte jí dostatek pozornosti. Pokud miluje mazlení, ve velké míře jí ho dopřávejte. Často si s ní hrajte, neboť společné hry a mazlení utuží vzájemný vztah a poskytnou zvířeti potřebné psychické uvolnění. Za všech okolností jí zajistěte úkryt, který bude mít stále k dispozici, bude-li se cítit ohrožená.

Pokud si myslíte, že kočka takto reaguje na příchod nového (lidského) člena domácnosti, zkuste následující trik. Nový člověk by měl kočce nabízet její nejoblíbenější pamlsky a vlídně na ni mluvit. Nikdy by se neměl násilně pokoušet o bližší kontakt. Původní členové domácnosti by se měli kočce více věnovat, aby neměla pocit, že je odstrčená.

Pokud žádná z výše uvedených rad nepomůže, můžete zkusit další pomůcky, jako jsou feromonové prostředky, terapie Bachovými květy, homeopatika nebo uklidňující léky.

V případě, že se vyskytne značkování v souvislosti s příchodem nové kočky do domácnosti, je vhodné držet zvířata nejprve odděleně. Každá kočka musí mít bezpodmínečně vlastní toaletu. Zpočátku jim poskytněte pouze možnost vzájemného pozorování. Až si na vzájemnou přítomnost zvyknou, zkuste je nechat pohybovat se volně (zpočátku však pod dozorem). Většina koček se s novým přírůstkem časem sžije, existují však jedinci, kteří si na novou kočku nezvyknou nikdy, a nezbývá pak jiná možnost, než obě kočky za všech okolností oddělovat.

Jak odstranit nepříjemné pachy?

Nejprve všechna znečištěná místa důkladně vyčistěte. Pokud bude kočka stále cítit svůj pach, bude jí to více a více podněcovat k dalšímu močení. Někdy je bohužel nutné danou věc odstranit, například z mnohokrát označkovaného koberce nepříjemný pach jen tak nedostanete. Některé kočky odradí vůně citronové či pomerančové kůry. Počítejte ale s tím, že pokud neodstraníte příčinu problému, kočka si najde nové místo.

Závěr

Močení a značkování je jeden z nejčastějších problémů, s nimiž se chovatelé koček potýkají. Nemusí se nezbytně jednat o poruchu chování. Problémové chování u koček, ať už jde o vykonávání potřeby mimo toaletu nebo značkování, bývá velmi často spojeno se změnou v jejím prostředí, změnou, která kočku stresuje. Problém nežádoucího močení je velmi komplikovaný a komplexní. Proto je především potřeba určit správné příčiny a odstranit je, aby vaše spolužití s kočkou bylo zase harmonické.

Napište komentář