Zvracení u psa

3

Zvracení u svého mazlíčka zná určitě každý z nás, neboť každého to několikrát do roka potká. Z biologického hlediska se jedná o ochranný reflex, kdy se tělo snaží zbavit škodlivého obsahu žaludku. Jak ale máme zvířeti pomoci? Na to nám odpoví tento článek.

 Zvracení

Zvracení (emese) je definováno jako vyprázdnění obsahu žaludku dutinou ústní. Jedná se o reflex, na kterém se podílí vyvolávací stimul (např. zánět žaludku), centrální nervový systém a břišní svaly. Důvodů ke zvracení může být opravdu spousta a ojedinělé občasné zvracení je většinou normální.

Celý proces zvracení se skládá ze tří stadií, a to nevolnosti, zvedání žaludku a samotného zvracení. Mezi závažné následky zvracení patří narušení elektrolytové rovnováhy a rovnováhy tekutin, narušení acidobazické rovnováhy a nebezpečí aspirační pneumonie. Základem klinické diagnostiky je odlišení dávení a zvracení. Dávení lze definovat jako pasivní, retrográdní pohyb pozřeného materiálu, obvykle před tím, než dosáhne žaludku. Chyby v rozlišení pojmů dávení a zvracení mohou často vést k nesprávné diagnóze. Dávení může vzniknout okamžitě po příjmu krmiva či tekutiny, nebo může být opožděné i o několik hodin.

Samotné zvracení může být vyvoláno postižením zažívacího traktu, jak žaludku, tak střev, anebo se vyskytuje jako sekundární při nemocech jiných systémů, například selhání ledvin, nádorová onemocnění, cukrovka, infekční onemocněn). Zvracení může být akutní, což se projevuje rychlým nástupem nebo chronické, které je delší než 1-2 týdny. Intenzita zvracení a případný spolu výskyt jiných obtíží budou určující pro další léčbu a případné diagnostické testy. Důležité je, abyste věděli jak dlouho a jak často váš pes zvrací. Pokud zvrací jen jednou, pak se nažere a zvracení se neopakuje, není apatický a nemá průjem ani zácpu, tak se s velkou pravděpodobností problém vyřeší sám. Pokud ale zvrací opakovaně, nemá chuť si hrát a dokonce odmítá žrát, pak je ošetření u veterináře na místě.

 Příčiny zvracení u psa

Příčin zvracení může být opravdu mnoho, nejčastěji se jedná o dietní chybu, kdy zvíře pozře zkaženou nebo nevhodnou potravu. Zvracení však může být také jedním z projevů infekčního onemocnění, vážného onemocnění slinivky, jater, ledvin nebo dokonce neprůchodnosti střev. Některá plemena jsou dokonce k poruchám zvracení geneticky náchylnější než jiná. Jedná se především o německou dogu, německého ovčáka, zlatého retrievera nebo kolie. Jedná se totiž o onemocnění zvané Torze žaludku.

Torze žaludku u psa

Torze žaludku u psa

Torze žaludku postihuje především velká a obří plemena psů a plemena s hlubokým hrudníkem. Mezi Typické příznaky torze patří nevolnost, neklid, nadměrné slinění a snaha o zvracení. Asi nejvýraznějším příznakem je však na první pohled rychle se zvětšující břicho. Jde o onemocnění velice závažného charakteru vzhledem k jeho rychlému vývoji a s úmrtností více než 30%. V naprosté většině případů se torze objevuje po krmení, kdy je žaludek plný. Dochází k jeho rotaci, čímž se přiškrtí a současně uzavře vstup i výstup z žaludku. Díky probíhajícímu trávení krmiva a s ním spojenému kvašení, vznikají v žaludku plyny, které však nemají kam unikat, hromadí se a způsobují neustálé zvětšování žaludku a břicha.

 Nejčastější příčiny akutního zvracení

 • Problémy gastrointestinálního=GI(zažívacího) traktu
 • bakteriální infekce
 • dietetická porucha (změna krmiva, krmivová alergie, nesnášenlivost krmiva)
 • cizí předměty (kosti ,hračky , provázky, oblečení, chomáče chlupů)
 • torze žaludku
 • střevní paraziti
 • akutní selhání ledvin
 • akutní selhání jater nebo zánět žlučníku
 • cukrovka
 • léky (některé léky mohou vyvolávat zvracení – digoxin, erytromycin, tetracyklin)
 • přežrání
 • pooperační nevolnost
 • zánět prostaty
 • sepse = celková infekce
 • jedy a chemikálie
 • virové infekce (parvoviróza, psinka, koronaviróza)

Nejčastější příčiny chronického zvracení

 • Gastrointestinální problémy
 • chronická kolitida (zánět tlustého střeva)
 • chronická gastrititda(zánět žaludku)
 • brániční kýla
 • dietetická chyba
 • cizí předměty
 • vředy žaludku a střev
 • paraziti
 • zácpa

Léčba průjmu u psa

Pokud pes po odebrání potravy nebo vody přestal zvracet, nechte jeho žaludek odpočívat. Po třech hodinách mu dejte několik lžic slabého černého čaje. Jestliže se zvracení znovu objeví, vydejte se k veterináři. Když zvíře tekutinu nevyzvrátí, přidejte po chvíli další lžíce. Během hodiny by mělo dostat tolik lžic tekutiny, kolik váží kilogramů.

Po 12 hodinách bez zvracení již můžete ponechat psovi vodu bez omezení. Krmivo nepodávejte ještě tak 12-24 hodin, záleží na intenzitě zvracení a celkovém stavu zvířete.

Jako první potravu dejte psovi rýži rozvařenou do kašovité konzistence v dávce přibližně jedné polévkové lžíce na 2 kilogramy hmotnosti. Aby bylo jídlo pro zvíře atraktivnější, můžete zvýraznit chuť přidáním trošky medu nebo soli. Rýži podávejte po troškách, aby si žaludek měl čas zvyknout. Pokud zvíře začne zase zvracet, navštivte veterináře.

Kdy je nutné navštívit veterináře

Jestliže na svém psovi pozorujete nafouknuté břicho, jde o torzi žaludku, kterou už jsme popisovali výše. V tomto případě je nezbytně nutné v nejbližší době vyhledat veterináře, neboť torze žaludku způsobuje do několika hodin smrt. K veterináři zajděte rovněž v případě, je-li zvíře výrazně apatické nebo má teplotu nad 40 stupňů.

Pokud zvrací i potom, co se napilo, vezměte mu dočasně i vodu. Když zvrací i bez potravy a vody, neodkladně navštivte veterináře, protože se bude s velkou pravděpodobností jednat o infekční onemocnění či postižní jater, ledvin nebo slinivky. A v takovém případě hrozí dehydratace.

Závěr

K podráždění trávicího traktu dochází u psů poměrně často a většinou se vyléčí dietou během několika dnů. Při pravidelných nebo permanentních trávicích potížích je potřeba dlouhodobé léčbě, jelikož účinné trávení je důležité pro stavbu a obnovu tkání a pro získávání energie.

Komentáře: 3

 1. muj pejsek zvrací opakovaně takovou žlutou tekutinu už jsme byli u lekare nic nezjistili po injekcich se to sklidni a po par dnech se to opakuje

 2. Stáňa Kendíková -

  Dobrý den. Mám knírače. Pes po jídle-po několika hodinách zvrací nestrávené jídlo. Pije velice málo, po poradě s veterinářem mu dávám každou hodinu pít i injekční stříkačky. Na malou téměř nejde( nemá proč), s velkou stolicí nejsou problémy. Chuť k jídlu- no vezme si jednou denně, ale to pak vyzvrátí. Na veterině jsme byli, dostal po dva dny injekce ale stav se nijak nemění. Celkově je apatičtější, hodně spí na což u něj nejsem zvyklá. Co si tom myslíte?

Napište komentář